Jak na zkoušky

3. srpna 2016 v 21:47 | Mr.Tvola

Léto je v plném proudu a to často bývá také doba různých seminářů a letních soustředění. A na těch se také dělají zkoušky na nové stupně. Pokud je to i váš případ, možná vás bude zajímat pár postřehů. Tenhle text píšu s masivními pauzama asi rok 😃Zkoušky - k čemu je to dobrý a proč na ně chodit

Už nějaký to století máme v Kendó i Iaidó stupně a zkoušky, kterými adepti během své budó kariéry procházejí, když postupně roste jejich úroveň. Ta historie k tomu je moc zajímavá, ale dneska jí nechme plavat. Proč bychom se měli snažit o nějaké stupně a neni lepší se na to prostě vykašlat a cvičit bez toho?

Klidně můžete. Pokud nechcete, nikdo vás k tomu nutit nebude. Bude to mít pár praktických úskalí, ale Kendó i Iaidó si užijete i bez zkoušek a stupňů. Podle mě to ale není ta nejlepší cesta.

Myslím si, že zkoušky na kjú a dany pomáhají v našem dlouhodobém výcviku udržovat určitou osnovu a systém. Tlačí nás to k tomu, abychom se napřed naučili nějakou základní dovednost a pak pokračovali nějakou další navazující a pokročilejší. Je vcelku asi jasné, že nemá moc smysl studovat například vytváření příležitostí k zásahu, když vlastně neumíme ještě pořádně stát, nebo chodit, nebo zasáhnout soupeře ani když nic nedělá.

Hlavní přínos ale vidím hlavně v tom, že nás to učí nezlenivět a makat na sobě a studovat nové věci. Po letech cvičení je snadné spadnout do rutiny a ty tréninky jen tak odchodit. Pomůže vám, když budete vědět "Tohle ještě pořádně nezvládám, musím na tom máknout" a samozřejmě k tomu "když se to pořádně nenaučím, tak mě ze zkoušek vyrazí." Nikdo samozřejmě nechce nechce ze zkoušek odcházet zklamaný, proto bude mít větší motivaci se snažit, i když nejen kvůli těm zkouškám.


Myslím, že během našeho budó života nemáme zas tolik příležitostí k opravdu silné reflexi na své snažení, jestli jsme dobrý, nebo moc ne, v čem jsme silný a v čem zase moc ne. Myslím si, že zkoušky jsou reflexí velmi účinnou.

Jak uspět na zkouškách

Odborné rady a návody zjistíte asi hlavně od svého učitele nebo z chytré literatury, doporučuju vám hlavně tuto knížku. Tady bych chtěl prezentovst spiš svoje postřehy.

Všechny rady a tipy co tu padnou berte relevantní k mé úrovni. Mám 4. Dan Kendó a 2. Dan Iaidó. Na vyšší levely se budete muset jít ptát někoho, kdo těch frček má víc.

Dovolte mi uvést stěžejní myšlenku tohoto textu. Dávejte dobrý pozor:

Na složení stupně do 3. danu včetně stačí dokázat v den zkoušek najít příslušnou tělocvičnu.

Možná se tomu budete smát, a je to asi z mé strany možná trochu menší nadsázka, ale věřte mi, že mám v podstatě pravdu.

Tímto nechci ty stupně a zkoušky devalvovat, jen tím chci říct, že pokud nějak normálně trénujete pod nějakým rozumným sensejem a nebudete to brát nějak extrémně na lehkou váhu, neměli byste mít žádný podstatný problém a ty zkoušky jsou snadné. Měli byste jen přirozeně vypustit, co jste se naučili. Rozhodně je však potřeba mít jasnou představu, co je na jednotlivé levely vyžadováno.

Na třetí dan už se asi trochu zapotíte a 4. dan bude první trochu obtížný. Aspoň taková je moje zkušenost.

Obecně

I když ty zkoušky na stupně, co tu budeme řešit, nejsou nic, by se nedalo zvládnout, na pár věcí si dejte majzla. První je oblečení. Samozřejmě korektně oblečený ve správném outfitu byste měli být i normálně na tréninku, ale radši si to ještě překontrolujte. Průser je příliš krátká hakama, hnusně zmuchlané gi na zádech, tenguj čouhající do zadu z menu, prapodivný uzly na himo na bógu atd. Samozřejmě cokoliv zašpiněnýho nebo děravýho. Oblečení nebo vybavení nemusí být nové, ale mělo by být čisté. Budete-li mít někde v tomhle problém, nesete si do zkoušek masivní mínus a to jste ani ještě pořádně nezačali. A navíc je to fakt vostuda.

Druhou věcí je chování. Vezměte to vážně. Jedinkrát v životě jsem viděl, že někdo neudělal zkoušku na 5. kjú i když našel tělocvičnu a to že tam dotyčný něco zkazil a pak se začal smát jaké je to ale trapné. Tak tudy ne, přátelé. Nikdo po vás nebude chtít dokonalé Kendó nebo Iaidó (teda na osmý dan asi už jo :-) ), ale je navýsost důležité, abyste se z celého srdce snažili.

Obecně se (podle mě) dá říct, že první tři dany jsou hlavně o technické úrovni a nasazení. Na třetí dan už to chce přidat seme a na čtvrtý pracovat se soupeřem.

Jednotlivé stupně

Kjú

V Japonsku jsou kjú stupně pro malý děti a jsou hlavně motivační. A v podstatě si je v jednotlivých klubech udělují samostatně bez nějaké velké administrativy a oficialit. U nás se to hrotí výrazně víc, kjú se řeší na úrovni národní federace a vůbec ty zkoušky třeba uspořádat je ne úplně snadné. Na to, jak moc je to smysluplné, si udělejte názor sami.

Každopádně tady by opravdu mělo stačit dokázat najít tu tělocvičnu. Pokud nemáte to štěstí, že vám do zkušební komise dali nějaké nejaponce, co chtějí být japonštější než Japonci. Nebo tam neuděláte nějakou fakt extra masivní botu. V obou případech jste v pr... průšvihu :-D

Na Kendó nezapomeňte, že nám letos ČFK nadělila do zkušebního řádu bokutó ni joru kendó kihon waza keikó hó, tak si to musíte procvičit. Pokud to u vás v klubu pravidelně necvičíte (jako my), tak nevěšte hlavu, nijak těžký to neni, aspoň ne pro účely kjú zkoušek.

Na Iaidó - hlavně najít tu tělocvičnu, zbytek bude v pohodě :-) Jinak platí to, co pro Kendó, soustřeďte se a berte to vážně. Do 5. kjú včetně můžete cvičit jen s bokutó bez saja a bez sageo, klidně to využijte. Bez sageo se dá cvičit i s iaitem na vyšší kjú, ale v novém zkušebním řádu to už není definované, záleží to na komisi. Každopadně pokud to jde, klidně si to ulehčete, pokud je pro vás manipulace se sageo zatím komplikovaná. Do třetího kjú si sami můžete vybrat jaké katy budete ukazovat, tak si samozřejmě vyberte ty, který vám jdou. Pak už jen ty klasický věci:
  • Korektní chování a oblečení.
  • Neposerte hadžime no tórei a owari no tó rei.
  • Neupadněte při kata a při rei.
  • Moc si ten diplom nezmačkejte až půjdete domů :-D
1. dan

Na Kendó vás bude čekat hlavně souboj (tači ai) a to vám vydrží až do toho 8. danu. Absolvujete vždy dva cca dvouminutové mače, proti dvěma různým soupeřům.

Šodan je hlavně o nějak rozumně zvládnutých základech a chce to hlavně 4 věci:

- hodně nasazení (a kiai)
- dobré kamae (rovnováha)
- pěkný útok s ki ken tai a v aspoň trochu solidní rovnováze.
- silný zanšin

Nějaké načasování nebo práci se soupeřem po vás na tomhle levelu nikdo chtít nebude. Většinou ty zkoušky na šodan vypadají tak, že se soupeři rytmicky zasahují na men současně po celé ty dvě minuty. Což asi není vyloženě špatně, pokud ty útoky jsou prováděny správně, ale vážně tím riskujete, že zkušební komisi unudíte k smrti. Většinou tam sedí už starší pánové, mějte s nimi slitování. Zkuste aspoň občas nějakou variaci, třeba kote nebo dó. Hlavně buďte aktivní, nekempujte tam a nečekejte jenom na soupeře a pak neblokujte jeho seky. To, že jste srabíci, co se bojí pohnout, na nikoho pozitivní dojem neudělá. Ale pokud umíte nějakou ódži wazu, tak jí klidně použijte. Vyloženě nutný to není, pokud ukážete pár pěkných ostrých menů s hodně kiai a ki ken tai iči, budete za vodou.Pokud vás soupeř bude zasahovat, tak je to na šodan až sandan prakticky jedno, pokud občas zasáhnete vy jeho. Nebo to aspoň nějak smysluplně zkoušíte, což by mělo stačit minimálně na ten šodan a nidan. Měli byste už mít odstraněný takový ty klasický začatečnický zlozvyky, jako sekání jen pravou rukou, vytočená zadní noha v kamae stranou, zasahování soupeře do men gane místo shora na men, nebo špatná synchronizace kroku a seku atd.

Na Iaidó je potřeba zase předvést aspoň trochu solidně zvládnuté základy. Je taky potřeba, abyste už dobře zvládali všech 12 ZNKR seitei kata (komise vám může vybrat na zkoušky jaký chce). Většinou vám na tomhle levelu nějaký katy jdou a nějaký moc ne, tak vám radím, zaměřte před zkouškama hlavně na ty, co vám nejdou. U všech kata byste měli mít aspoň základní povědomí o hodnotících kritériích, kterými je třeba projít. Komise vám nějaký ne moc extrémní chyby bude tolerovat, ale čím míň toho zvrtáte, tím samozřejmě líp. Jestli vám můžu doporučit, cvičte spíš pomalu a uvolněně a v klidu, nějakou velkou razanci a džó ha kjú po vás na šodan nikdo nechce a takhle máte větší šanci, že tam těch chyb nasekáte míň.

A bacha, podle nových pravidel vám komise od prvního danu může uložit jednu kata Korjú. Tu si pak můžete vybrat sami jakou chcete. Pokud vím, tak se to moc na šodan a nidan neděje, respektive jsem neslyšel že by se to stávalo (viděli jste to někdy?). Pokud Korjú na tomhle levelu pravidelně necvičíte (u nás teda cvičíme) tak mějte pro sichr aspoň jednu katu nacvičenou. In-jó-šin-tai je jasná volba :-D

2. dan

Na nidan v Kendó je to zase hlavně o technice, s tím že už se tam chce, aby to nebyl jen základní sek na men, ale měli byste tam předvést i nějaké jiné techniky nebo kombinace. Celkově je to už nejen o těch základech (postoj, nasazení, ki ken tai, zanšin etc.) ale už i o nějakých technických zkušenostech. Zase není úplně nutný toho soupeře vždycky trefit, respektive tohle komise přímo nehodnotí. I když zásah samozřejmě udělá lepší dojem. Prostě pokud bude mít ruce dole, flákněte mu men, pokud je zvedne, dejte mu kote nebo dó, pokud budete v ráži, dejte mu kote - men. Když to nevyjde, nevadí, hlavně to dělat pokud možno technicky správně a s velkým elánem. Pak to budete mít v kapse. Nějakou tu nidan wazu (kombo dvou útoků po sobě, třeba ten kote men) určitě aspoň zkuste.

Na Iaidó to chce zkvalitnit technické provedení. Všechny ty postoje, úhly a pozice rukou, nohou a meče. Pokud můžete, přidejte trochu šťávu tam, kam patří, příliš velká pomalost a uvolněnost (nebo zase naopak křečovitost a zaťatost) vám tu už uškodí. Projděte přes všechna hodnotící kritéria v jednotlivých katách, ale nějaký fail vám ještě projde. Na třetí dan ale už ne.

3. dan

Na Kendó to chce už seme. Podle mě to znamená, že útoky na soupeře byste neměli zahajovat už nějak náhodně, ale měli byste na soupeře tlačit a ohrožovat ho a ze situace by pak měla vyplynout vaše akce a v ideálním případě zásah. Snažit se ovládnout a kontrolovat středovou linii. Frekvence útoků by se tak měla oproti šodanu a nidanu snížit ale měly by být promyšlenější a účinnější . Technicky byste měli být už bez problémů, ki ken tai iči, rovnováha, uvolněnost a ostrost, pěkné použití zápěstí a te no uči. Samozřejmě vzdálenost a už to tady chce umět pracovat s načasováním. Přesné zásahy, plynulá práce nohou. Měli byste předvést nějakou odvahu, nebát se soupeře a pustit se do něj s energií. Měli byste předvést nějakou už solidní paletu technik a zásahů z vašeho arzenálu (včetně třeba hiki waza). Na sandan už je potřeba toho soupeře aspoň párkrát opravdu trefit a udělat platný zásah.

4. dan

Říká se o něm spousta věcí, třeba že po 8. danu je tohle nejtěžší zkouška. Taky se říká, že to je první level, když jde nejen o to, co děláte, ale taky o to, jak to napojíte na vašeho soupeře (to ale podle mě není úplně pravda, o práci se soupeřem jde už u třetího danu). Zkrátka tohle je první těžký. Úspěšnost taky bývá často třeba jen třetinová, nebo i nižší.

Podle toho, co vím, je na 4. dan potřeba hlavně dobře pracovat se soupeřem a snažit se ho dostat pod kontrolu, ještě předtím než ho zasáhnete. Žádný náhodný útoky nebo prapodivný zásahy, ke kterým se snažíte dostat ani pořádně nevíte jak. Faily v technice tu už budou pro vás znamenat stop. Chce to seme jako kráva, ale zároveň si v tom gradujícím napětí udržet kontrolu. Dotlačte soupeře k nějakém zbrklému výpadu nebo výpadu, který chcete aby udělal, a ten mu pak kontrujte ódžiwazou a pěkně ho zasáhněte a dejte mu to pořádně sežrat. Tohle když párkrát dokážete, bude to přesně to pravé ořechové. Stejně tak, jako když si tlakem na soupeře vynutíte otevření a odkrytého soupeře prostě sežerete. I s chlupama. Ty pak po dokončeném zanšinu vyplivněte.

Pracujte s načasováním, tlačte na soupeře, kontrolujte středovou linii, pracujte kensenem v kamae (ale ne nějak náhodně), mentálně buďte připravení na všechno, snažte se aktivně si vytvářet příležitost k zásahu a tu pak efektivně využít. Nebuďte zbrklí. Vymažte zbytečné akce a pohyby. Buďte chytří ale taky ostří a smrtelně efektivní.

Slyšel jsem, že na třetí dan stačí, když se vám vydaří jeden mač, ale na 4. dan už to chce mít oba mače dobrý.

Chce to pár jasných ipponů, ale je taky důležitý, jak se k těm zásahům dopracujete.

Kata na Kendó

Na Kendó zkoušky budete potřebovat předvést kata. Na šodan prvních pět, od třetího danu všech 10. Dají se k tomu napsat litanie a jsou na to chytrý knížky. Pokud vám můžu radit - kata cvičte pravidelně a snažte se je studovat a chápat. Necvičte je jen kvůli zkouškám a jen těsně před zkouškama. Díky cvičení kata myslím dokážete porozumět spoustě důležitých věcí a o tohle byste se připravili.

Nicméně - abych byl upřímný, na ty zkoušky to stačí prakticky nějak aspoň trochu rozumně odchodit. Bavíme-li se teda o zkouškách do 4. danu včetně. Viděl jsem na vlastní oči, že procházely fakt příšerný věci. Načasování, seme, zanšin, nedejbože riai a kigurai. Tak to tam často ani omylem nebylo ani na yondany nebo godany. Ale pozor, při tačiai už to být muselo. Takže takhle to prostě je. Proto je taky dobrý ty katy mít nacvičené dobře, abyste se s nimi nemuseli stresovat zbytečně a mohli se plně soustředit na vaše tači ai. To má na těchto prvních 4 levelech větší váhu.Pár postřehů co dělat před zkouškama

- Příprava

Základ je pravidelně a nějak normálně trénovat. Hlavně v období těsně před zkouškou (jeden dva měsíce) byste neměli mít žádný velký výpadky. Nemyslím si, že byste měli cvičit něco jinýho než když se na zkoušky v nejbližší době nechystáte. Měli byste ale jasně vědět, co je na ty zkoušky potřeba umět a tím se zabývat.

Na Kendó si zkuste s nějakým kolegou stejně nebo více pokročilým třeba vždycky na konci džigeika dát dvouminutové tačiai jako na zkouškách. Nechte vašeho učitele, ať to sleduje, ale klidně si to dávejte i sami. Představte si při tom, že na vás kouká komise a hodnotí vás. Dělejte to pravidelně a dost vám to pomůže, teda aspoň mě to pomohlo. Udělejte to se vším všudy - rei i sonkjó pak dvě minuty mač jako na zkouškách, pak osame to, od sebe a zase rei. A opakujte třeba víckrát o sobě. Přeberte si, co se vám dařilo a co ne, zamyslete se spolu nad tím.

Na kjú, šodan a nidan se zaměřte na základy a odstranění případných chyb v postoji či technice plus nějakých zažitých špatných návyků. Na sandan cvičte seme a na yondan cvičte hodně načasování a ódži wazy.

Na Iaidó stejně, udělejte si cvičné zkoušky nebo enbu. Včetně nástupu, reihó atd. Kromě feedbacku, který pak získáte, vám taky pomůže, že budete zvyklí cvičit, když na vás někdo kouká a nebudete z toho zbytečně nervózní. Zaměřte se hlavně na základy (postoj, vedení meče, rovnováha, práce nohou) a na kritické body jednotlivých kata.

Nechte se natočit na video a pak se na sebe podívejte. Mě tohle pomohlo hodně na Kendó i Iaidó.

- Ptejte se

Vaši sempajové a učitele už dosáhli levelu o který se snažíte. Takže příslušné know-how mají a je vám k dispozici. Jde jen o to, jestli to z nich dokážete dostat.

Nebuďte nafoukaní, nestyďte se jít zeptat a říct si o radu. Párkrát už jsem zažil lidi, co nebyli úspěšní na zkouškách a byli naštvaní a říkali, že za to můžeme my pokročilejší, že jsme jim nic neřekli před zkouškama a blablabla. A na otázku "No a byl jsi se zeptat?" už pak jen zmateně mlčeli. Mělo by být samozřejmé, že se staráte o sebe a své studuim hlavně vy sami, čím dříve se dokážete zbavit potřeby nechat se vodit za ručičku, tím lépe pro vás.

Taky buďte rozumní v tom, koho se ptáte. Ne každý vám dokáže dobře poradit tak, aby vám to pomohlo.

- Šiai

Pro zkoušky v Kendo i v Iaidó je podle mě velmi přínosné zúčastňovat se co nejvíce turnajů. Budete tak mít na své cvičení pravidelnou reflexi a hodnocení, což vás bude směrovat na správnou cestu. A jak už jsem psal, navíc budete zvyklí, že vás někdo sleduje a hodnotí.

V Kendó je 4. dan a vlastně už i třetí hodně o efektivitě. Tu získáte právě v šiai.

- Trénujte s pokročilejšími

Abyste dosáhli vyšší úrovně, je podle mě nutné cvičit co nejvíce s lidmi, co už na té úrovni jsou. Taky je sledovat a poznat, co a jak dělají. Můžete tak spoustu věcí okoukat a pochopit. Využijte ty, co máte v klubu na tréninku a zkuste jít co nejvíc i jinam. Pokud jste u vás v dódžó někde na vrcholu potravního řetězce, tak vám ani nic jiného nezbyde.

Na zkouškách

Pořádně se zahřejte se a rozcvičte. Před zkouškama se často děsně dlouho čeká, takže se udržujte v provozní teplotě i během toho čekání.

Soustřeďte se.

Na soupeře začněte tlačit už od prvního rei. Zaměřte se jen na něj a komisi a okolí vymažte. Dtto v Iai. Bojujete proti kassó teki, ne komisi.

Před nástupem na zkoušky ještě jednou zcheckněte jak jste oblečení. Na Iai mají lidi tendenci se znova obléknout po předchozím cvičení. Samozřejmě si zase utáhnou obi a pak během první katy zjistí, že nemůžou dělat sajabiki, protože to utáhli moc. Na to pozor.

Na Kendó zkouškách je šíleně důležitá první akce a první zásah, hlavně na vyšší levely. Říká se tomu Šo tači. Proto ten začátek neuspěchejte ale ani neprokempěte. Pokud by to byl reálný souboj, tak tady by se rozhodlo, kdo z vás bude žít a kdo ne. Musíte udělat všechno proto, aby vaše seme a mentální síla byly při šo tači maximální a abyste ho vyhráli. Tím taky získáte sebedůvěru a mentální převahu nad soupeřem a hned vám to pak půjde všechno líp. A pokud ho vyhraje soupeř, musíte být pak ještě silnější, nenechat se vydeptat a znova to prát do soupeře plnou silou bez poklesu na morálce, protože právě to by vás poslalo do kytek. Při šo tači se zkrátka v obou případech ukáže, jak jste doopravdy mentálně silní. Ale na šodan nebo nidan se tím zas tak moc nezatěžujte.

Nekempěte. Necouvejte. Nebo aspoň ne zbytečně.

No a hlavně najděte tu tělocvičnu :-)

Pokud to nevyjde

Může se stát. Běžné je, že třetí dan třeba většina neudělá. Je strašně důležitý dokázat to vzít jako krok vpřed, poučit se a jít dál. Mám kamaráda v Maďarsku, tomu se podařilo složit 4. Dan až na čtvrtý pokus. Ale řekl mi, že všechy tyto nezdary byly velmi důležité, po každém získal nové rady a tipy na zlepšení a zkrátka ty neúspěšné pokusy byly podstatné pro jeho konečný úspěch na této zkoušce. Tak tohle tím přesně myslím.

To nejhorší, co můžete po pokažené zkoušce udělat, je naštvat se nebo vydeptat se, sbalit se a jít pryč. Místo toho radši vymažte vaše ublížené ego a běžte se hned zeptat sensejů z komise, co bylo špatně. To, co se dozvíte, bude pro vás zásadní. Možná jste nezískali pěkný diplom, můžete však získat cennější věc a to dobrou radu. A kdybyste zkouškou prošli navzdory nějaké chybě, tak byste o tu radu možná přišli. Proto se často říká, že neúspěšná zkouška je vlastně cennější, než ta úspěšná. Je to jen na vás.

Pokud to vyjde

Je to super. Ale: Neposerte se, je to jen dan. Znám, a určitě vy taky, lidi co jim z toho hráblo a stali se z nich mistři světa omeleta. To, že jste v něčem dobrý, ještě nemusí znamenat, že musíte být arogantní hovado. To, že máte vyšší stupeň neznamená, že ostatní lidi jsou nějak méně hodnotní. Nezapomeňte odkud jste přišli. Navíc bez 'těch ostatních' bychom cvičit vůbec nemohli.

Na závěr mi dovolte pár rad, které jsem dostal. Není to z mojí hlavy, tak by to mohlo být i k nečemu dobrý :-)

Všichni můžeme dosáhnout 6. danu, není to problém pro žádného z nás. Abychom dosáhli 7. Danu, musíme mít už něco navíc. Tohle nám řekl Cook sensej na jednom ze svých seminářů.

A ještě jednou Cook sensej: Jsou lidé, kteří v Iaidó odmítají šiai. Pokud se nad tím zamyslíme, tak by ale měli odmítat i zkoušky. Jdete a odhalíte před lidmi své nejlepší Iaidó. V tomto není mezi zkouškami a soutěží rozdíl.

A Cook sensej do třetice (jsem jeho velkým fandou): "Rozdíl v hodnocení v případě šiai a zkoušek spočívá v tom, že abyste byli úspěšní u zkoušek, musíte splnit příslušná kritéria a dosáhnout požadovaného standardu. U šiai musíte být lepší než váš soupeř - pokud jste úspěšní, tak to ještě neznamená, že jste vaše Iai je dobré, znamená to jen to, že bylo lepší než soupeřovo." Podle mě to skvěle sedne i na Kendó.

Rada, co po nově dobytém stupni, od našeho Mijóši senseje: Dneska si to užij a oslav to, ale zítra už ti začíná příprava na další zkoušku.

Cesta nikdy nekončí, je to tak?

Tak snad tento text byl pro vás přínosný. Když už jste to dočetli až sem :-) Pokud se chystáte na nějaké budó zkoušky v nejbližší době, tak vám přeji hodně štěstí v hledání tělocvičny!

Máte-li na něco jiný názor, nebo nějaký svůj postřeh, uvítám, když se o něj podělíte dole v komentářích.

V dalším článku, co vyjde co nevidět :-) vám napíšu svoje zážitky ze zkoušek. I kdyby to pro vás nemělo být přínosné, tak vás to snad aspoň pobaví. Co dan, to málem průser :-)

PS: díky Patrikovi za dvě super korektury.
PPS: Díky Adamovi Rodovi za skvělou připomínku o couvání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janus Janus | E-mail | 11. srpna 2016 v 7:25 | Reagovat

Pěkné, s nadsázkou tobě vlastní. Možná už od shodan v Kendo se hodnotí správná vzdálenost a imho na další stupně se chce to co na ty předchozí jen trochu na vyšší úrovni. Super napsané.

2 mr-tvola mr-tvola | E-mail | 11. srpna 2016 v 9:37 | Reagovat

[1]: Díky za odezvu. Skvělý postřeh s tím, že na další stupně to chce to co na ty předchozí, s tím se samozřejmě nedá než souhlasit.

A souhlasím i s tou vzdáleností u shodanu - pokud nebudeš vědět, jak daleko je ta tělocvična, tak jí nikdy nenajdeš!

3 Jan Jan | 11. srpna 2016 v 11:03 | Reagovat

Ahoj, pár mých poznatků, které mi vtlouká do hlavy Kóbukan na 5. dan (platí i na další stupně samozřejmě) je zdrženlivost, tedy neútočit příliš a umět kontrolovat dynamiku tačiai a napětí, znát míru. Např. 4 a 5 dan je 90s v Japonsku, za tu dobu je dobré předvést kolem 7 výpadů, ne více. Vykazovat také známky práce s prostorem a s komisí, tedy stavět se záměrně tak aby panelisti měli na tačiai dobrý výhled - tj. ne tak aby půlku zápasu koukali na záda jednoho uchazeče, tj. nepracovat pouze se soupeřem ale pracovat i s komisí. Každý útok který uchazeč provede musí být stoprocentní nasazení, tedy není až takový problém dostat kaeši-do, jako vyrazit na men a v momentě kdy protovník blokuje se zastavit a útok "zrušit". Samozřejmě zkoušky ZNKR a mimo Japonsko jsou trochu jiné už jen proto, že v Japonsku je množství uchazečů vždy ve stovkách na jakýkoliv stupeň, je třeba počítat s tím že když jde člověk na řadu kolem třetí odpoledne tak budou panelisti akorát v největším gastrolimbu po obědě, čiliže je třeba nasadit bezkonkurenčně nejsilnější kiai a tím je probudit. Další specialitou zkoušek v JP je rigorózní hodnocení, kde úspěšnost účastníků úměrně klesá s věkem, já jsem byl na 4. dan ve 33 už dost vzádu a tam byla průchodnost kolem 20%, u mladších to bývá třeba 40%. Viděl jsem různé zkoušky v jiných zemích a přijde mi že často je hodnocení nevyrovnané (hodnotím pouze do svého stupně).

4 mr-tvola mr-tvola | E-mail | 11. srpna 2016 v 11:15 | Reagovat

[3]: Čau Honzo, díky za skvělý koment se spoustou dobrých postřehů!

5. dan a vyšší stupně jsem v textu záměrně neřešil, protože tomu kulový rozumim :-D

5 WaclawA WaclawA | E-mail | 17. ledna 2017 v 17:31 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na mr-tvola.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama