Hazardujeme s naším zdravím i životy

21. července 2015 v 16:03 | Mr.Tvola
Mělo by být samozřejmé, že se o šinaj a další vybavení staráme doma a na trénink chodíme připravení a i během cvičení pravidelně kontrolujeme, jestli je vše v pořádku. Když je problém, zajistíme nápravu a cvičíme dál. Hodněkrát jsem se ale setkal s tím, že kendisté, a to i zkušení, cvičili s poškozeným šinajem. Když byli na nedostatek upozorněni, šli si samozřejmě vzít šinaj jiný a cvičili dál. Ale reakce byla dost často ve stylu "Vy mě zase zbytečně prudíte s nějakou kravinou, ale dobrá ja to teda opravim".


Takoví lidé nemají moc představivost a neumí si domyslet, co všechno by se mohlo stát.

Pro všechny takové je tu můj dnešní doslova hororový příběh, který se doopravdy stal.

Smrt při cvičení

V roce 1977 navštívil Německo Dr. Kunihiro Gótó, sensej z Japonska. V té době bylo Kendó v Evropě ještě relativně na začátku. Při cvičení 22. 12. 1977 se stala smrtelná nehoda, kdy při výpadu na senseje šinaj jednoho účastníka cvičení narazil do sensejova mengane (mřížky menu). Sakigawa (kožená špička) byla ve špatném stavu, (pravděpodobně natržená) a navíc byla štěpina (nebo více štěpin) pravděpodobně nalomené a díky nešťastné shodě všech těchto okolností jedna ze štěpin prorazila sakigawu a skrz mezeru v mřížce pronikla do oka a dále do mozku a způsobila smrt prakticky na místě.

Co se může stát, když je něco špatně...

Hlavní je především přístup. Pokud budeme kontrolovat vybavení, jen když nám to někdo řekne, máme na problémy zaděláno. V některých klubech jednou za čas sensej nebo vrchní sempaj zavelí "šinaj ček" a všichni si prověří šinaj před další várkou keika. Ale IMHO to nestačí. Bylo by super naučit každého, aby si sám od sebe vybavení kontroloval a opravoval a aby chápal, co všechno se může stát, pokud na to bude péct. Takovým vyprávějte hororový příběh z předchozího odstavce a taky jim řekněte tohle:

 • Šinaj je složený bambusových štěpin a ty se při používání vždy časem začnou štěpit a na povrchu se dělají malé třísky. Při zásahu na men se tyto malé třísky uvolňují a velmi snadno se mohou dostat soupeři do obličeje a do oka. Tam mohou způsobit i dost vážné poranění. Jako člověk s transplantovanou rohovkou vás můžu ujistit, že jen máloco je taková lábuž, jako když se vám parta doktorů vrtá v oku. Je tedy naprosto nutné štěpiny jednou za čas zahlazovat (šmirgl papír je na to ideální).
 • Jak už jste si přečetli, rizikový faktor je i stav sakigawy. Pod ní by měl být ještě plastový chránič (taková houbička) a až pod tím štěpiny. Natržená nebo děravá sakigawa musí nutně znamenat automatické STOP. Ani se nesnažte to nějak zašívat, nikdy to nebude držet tak dobře, prostě jí nahraďte novou. Těch pár korun za to určitě stojí. Ta plastová houbička taky nevydrží všechno a navždy. Před asi 10ti lety se začala dělat vylepšená verze, kdy ten plast sahá i do stran přes konce těch štěpin. Pořídit všem, stojí to pár korun.
 • Díra cukagawě (kožené rukojeti) je stejný problém jako u sakigawy. Při poškození nebo přílišném opotřebení ihned vyměnit.
 • Curu (provázek, který drží šinaj pohromadě) - poškozený je špatně, protože může prasknout a tím se to celé rozpadne. Příliš volný je špatně, protože může sklouznout sakigawa, příliš napnutý taky nebrat, protože může snáz prasknout a taky příliš namáhá a ohýbá štěpiny.
 • Nakajui (kožený pásek zhruba ve třetině čepele) drží štěpiny pohromadě. Protože dostává často zabrat, je potřeba ho pravidelně kontrolovat a případně vyměnit za nový, když už je moc opotřebovaný. Když to dělat nebudeme, tak to praskne a může to být zrovna v momentu nějaké prudké akce. Štěpiny se pak budou moct ohnout příliš a velmi snadno se zlomí. Velká síla, vysoká rychlost a velmi ostré hroty letící na soupeře je přesně to, co nechcete.
 • Bambus vydrží hodně, ale nevydrží všechno. Časem se opotřebuje a objeví se na něm praskliny. A to nevyhnutelně. Nikdy předem nevíme, kdy to přijde, a proto musíme vždy před každým cvičením a i během cvičení štěpiny zkontrolovat a pravidelně šinaj rozebírat a kontrolovat. Některý praskliny jsou totiž vidět jen z vnitřní strany.
 • Viděl jsem i naprasklou cubu. Ta může prasknout tak, že se tam objeví velmi ostrá a tvrdá hrana nebo i špička. Může spadnou na zem a někdo na ní vší silou šlápne a už teče červená. Například. Kus prasklý cuby letící do obličeje radši ani nedomýšlejme do detailů. To vše jen kvůli kusu plastu, který stojí asi 15 korun.
 • Dneska už to asi moc neuvidíte, ale dřív si lidi poškozený šinaj zatejpovali páskou a jeli dál. To je samozřejmě strašna hovadina a dost nebezpečná. Takový šinaj maximálně na suburi (sekání "na sucho" bez soupeře).
 • Ne všechno co se prodává na internetu je opravdu vhodné na cvičení. Viděl jsem, že lidi přinesli na trénink fakt děsný parodie na šinaj i na bógu a bylo nebezpečné už od pohledu (a většinou to stálo x-krát víc, než normální vybavení). Nestyďte a nebuďte nafoukaní a běžte se zeptat senseje nebo sempajů co a kde pořídit.
 • Největší zlo je erární vybavení (šinaje a bógu), které má kendó klub pro nováčky. Tím, že to je všech a vlastně nikoho, tak to má tendenci procházet minimální údržbou a kontrolou (a to jsem možná ještě přehnal). Zapojte se s kolegy do údržby erárního vybavení (i když ho třeba nepoužíváte), chráníte tím zdraví a vaše i všech ostatních.
 • Na bokutó se taky dělaj třísky a praskliny. Nezapomeňte na to i když s tím třeba necvičíme tak intenzivně. I tady může dojít k velkému maléru. (BTW ani tady netejpovat.)
Nebuďte lhostejní ani líní ani sobečtí. Dbejte na to, aby váš šinaj a další výbava byly vždy v pořádku. Když ublížíte sobě, je to blbý, ale mlžete si za to sami a dobře vám tak. Když ale ublížite nevinnému kolegovi, je to fail nejhoršího rázu.

S lidmi, co mají poškozený šinaj necvičte. I kdyby to byli vaši sempajové. Upozorněte je na problém, pokud to nejsou nějací megablbci, tak vám poděkují za upozornění a zajistí nápravu. Pokud to jsou megablbci, běžte cvičit jinam.

Na Kendó turnajích (aspoň v našich končinách) se normálně dělá kontrola šinajů, kdy se všechny šinaje všech účastníků prohlédnou a schválí a označí jako schválené. Pokud turnaj pořádáte, tak to nikdy neberte na lehkou váhu. Nevynechávejte to, lidi jsou schopný přijít s děsnými věcmi. Nechte tu kontrolu dělat lidi, co ví, na co se mají koukat. Jde o zdraví i o život. Pokud to zabere o pár minut navíc, tak ať.


Debilní odpovědi blbců, proč cvičili s poškozeným šinajem.

Abyste věděli, kudy ne. Všechno je autentické a slyšel jsem to na vlastní uši, nic si nevymýšlím:
 • Jéé, ja si toho nevšim.
  Na přesdržku. Máš oči, tak se koukej. Když nevidíš, ukážu ti dveře z dódžó, ty uvidíš určitě. Ten kdo cvičil s panem Gótóem si taky nevšim.
 • Já to vim, ale já jinej šinaj nemám.
  Pár facek a spláchnout do záchodu. Tvoje blbost, že nemáš druhý šinaj. Kvuli tomu, že jsi takový pako, přece neohrozíš zdraví ostatních.
 • Já vim, ale to přece nejni nic vážnýho.
  Hodinu kakarigeiko. Pak donutit přečíst tento text.
 • Nemohl jsem šinaj zkontrolovat, protožeho neumím rozebrat a složit.
  Blbost nikdy neomlouvala a nebude ni u takovýho jelita, jako si ty. Máš pusu, zeptej se nebo se aspoň koukni na youtube, návodů tam je mraky. Neni to žádná věda, zvládnou to i děti.
 • Eště před tejdnem ten šinaj byl OK.
  Po tejdnu, co tě budu kopat do zadku už OK nebudeš.
 • Dyk ten šinaj je úplně novej, tak jsem si myslel, že je automaticky v pořádku.
  Je to pro tebe asi zázračně nová informace, ale občas něco koupíš nový a je to rozbitý. Mohlo tě to napadnout, když sis včera kupoval krabičku s práškama proti demenci.
 • To vážně musíme mít druhý šinaj?
  Vážně. Mít druhý šinaj by mělo být samozřejmé jak turnaji, tak i na cvičení. Šinaje se rozbíjí naprosto běžně, není žádný důvod, aby to nepotkalo zrovna tebe, i když seš evidentně mistr světa omeleta. A není žádný důvod, proč bys sebe a své tréninkové partnery měl okrádat o cvičení nebo hazardovat s jejich zdravím.
Abychom zabránili zranění a nedejbože horším věcem samozřejmě nestačí jen mít v pořádku vybavení, je potřeba i správné chování při cvičení a kontrola emocí, to je ale zase na jiný článek.

(Díky Patrikovi O. a Adamovi U. za podněty při psaní tohoto textu)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanz Hanz | 2. května 2017 v 20:29 | Reagovat

Tohle by si mohli přečíst někteří poláci :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama