Nitó Rjú

22. prosince 2014 v 21:31 | Mr.Tvola
Pojďme se podívat na tuto méně známou a zajímavou část Kendó. Mám o tomto tématu jen velmi malé znalosti a ještě menší schopnosti, ale něco málo jsem za ta léta nastudoval, tak třeba vás to bude zajímat.

Zatímco klasický způsob jak dělat Kendó, tedy s jedním mečem, asi všichni znáte, tak možná někteří z vás ani nevědí, že Kendó obsahuje i způsob boje se dvěma meči. Jestli jste to věděli, tak respekt pro vás a plus body, ale i tak možná o tomto tématu nevíte tolik, kolik byste chtěli. Pojďme to tedy napravit. Pokud jste něčím z toho, co si tu přečtete konsternováni, například nějakou chybou nebo celkově neuvěřitelnou úrovní mojí ignorance (ano, je téměř bezedná :-D ), tak velmi ocením váš názor, nebo korekturu třeba dole v komentáři.


Kde se to vzalo

Už od velmi dávné historie samurajové nosili pár mečů -tedy dlouhý meč a krátký meč. Jistě víte, že hlavní zbraní byl dlouhý meč a větší část výcviku šermu ve starých školách se tedy zaobírala hlavně touto zbraní. Krátký meč sloužil hlavně jako záložní zbraň a byl k boji použit především, když nebylo možné mít v ruce meč dlouhý (byl buď zlomený nebo vyražený například). V domech bylo společenským zvykem dlouhé meče odkládat do stojanů při vstupu, krátký meč však samurajové měli při sobě stále. Mohl tedy sloužit k boji / sebeobraně v "indoor" situacích. Další roli měl krátký meč při rituální sebevraždě seppuku.

Existovaly však školy šermu, které vyučovaly boj dlouhým a krátkým mečem současně. Tvůrci těchto škol a technik si uvědomili výhody toho způsobu boje a tak se nitorjú stalo součástí mnoha škol, z nichž mnohé se dodnes dochovaly, například Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu, Shinto muso Ryu a nebo Niten Ichi Ryu.

Když vznikalo Kendó, tak se tedy celkem přirozeně stalo jeho součástí i nitó (boj dvěma meči). To však nenavazuje na žádnou konkrétní starou školu (přestože samozřejmě jsou lidé a skupiny studující staré školy a to, co se v nich naučí, pak aplikují v Kendó tréninku a při soubojích).

Nejznámějším provozovatelem boje se dvěma meči byl asi Mijamoto Musaši, šermíř a filosof žijící v 16. a 17. století. Navzdory obecnému přesvědčení však není vynálezcem boje se dvěma meči, tyto techniky tu byly už před jeho narozením. Nicméně dodnes zůstává nejvýraznější osobností "v oboru", techniky boje se dvěma meči obsahuje i jím vytvořena škola Niten Iči Rjú.

Narozdíl od technik a metod boje s jedním mečem, které jsou v Kendó jasně kodifikovány v základních kihonech, ale také v Nihon Kendó Kata a v Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó (tohle jsem napsal z hlavy, věříte mi?), pro nitó rjú v Kendó nic takového není. Když budete hledat, najdete různé kihony, cvičení a techniky od různých sensejů a když budete hledat hodně, najdete i něco hlubšího, ale pokud vím, tak nic z toho není Z-hůry-dané-oficiálně-ZNKR-schválené-s-kulatým-razítkem. To činí studium nitórjú samozřejmě zajímavějším :-D

Rovnou vám řeknu, že pokud nebudete mít přímo senseje, který by nitó vyučoval a byl v tom kompetentní, tak to bude hodně hodně složité.

Jak to vypadá a co k tomu říkají pravidla.


Jediné, co je od klasického kendisty rozdílné, jsou zbraně. Nitista je místo jednoho šinaje vyzbrojen dvěma. Ten delší se nazývá daitó a je podle pravidel dlouhý maximálně 114 cm a váží minimálně 440 gramů. Odpovídá tedy velikosti "37" se kterou cvičí děti. Pro srovnání - standardní šinaj pro boj s jedním mečem (klasická "39ka") měří max 120 cm a váží min 510g. Daitó pro nitó je tedy o něco kratší a lehčí. Kratší meč se jmenuje šótó je dlouhý maximálně 62 cm a váží 280-300 gramů. (Všechny uvedené délky a hmotnosti jsou pro muže, pro holky jsou předepsány maličko menší, jestli vás to zajímá koukněte semka). Rovnou dodám, že jediný dovolený styl je jeden dlouhý a jeden krátký meč (ne, pravidla opravdu nedovolují bojovat s dvěma kodači :-D ).

V pravidlech pro šiai je daný postup pro zahájení a ukončení zápasu (pokud by vás to zajímalo tak se při sónkjó jako první tasí meč, který bude držen v levé ruce a pak meč který bude držen v ruce pravé) ale více se pravidla nitórjú nezabývají, respektive pro nitó platí stejná pravidla jako pro všechny ostatní.

Ve starých školách se pro nitó používá mnoho ruzných kamae (střehů), ale pro Kendó podle mě mají smysl pouze dvě - nitó čúdan, tedy oba meče překřížené před tělem a mířící na soupeře (tento postoj se ale téměř výhradně používá pouze pro zahájení obnovení a ukončení zápasu, kdy je pravidly předepsán čúdan) a nitó džódan, kdy je kratší meč držen před tělem a míří čepelí na soupeře a dlouhý meč je napřažen nad hlavou. Viděl jsem občas různé variace tohoto postoje (např. napřažený meč nebyl nad hlavou, ale vedle ucha). Viděl jsem občas některé nitisty používat různé střehy ze starých škol, ale byly to spíš experimenty. Na turnajích Kendó používají snad téměř všichni nitó džódan, protože je to asi nejvýhodnější (pro Kendó).

Tradičně existují dvě formy nitó kamae - sei nitó, tedy něco jako správné/pravé nitó, kdy je krátký meč držen v levé ruce a dlouhý meč v pravé. Při džódan no kamae je pravá noha vepředu a levá vzadu, tak jako je běžné. Druhá forma se nazývá gjaku-nitó (tedy něco jako obrácené nitó), dlouhý meč je držen v levé ruce a krátký v pravé, vepředu je levá noha a vzadu pravá. Nicméně je možná jakákoliv kombinace pozice nohou i zbraní v obou rukou. Někteří nitisté si dokonce takticky postoj během zápasu mění z levého na pravý, dokonce jsem i viděl, jak si proměňují daitó a šótó z jedné ruky do druhé. Prostě se přizpůsobují soupeři a tomu, co zrovna mají v plánu.

Při sei nitó je obvykle snazší zasáhnout soupeřův men při základním útoku, ale kote jde trochu hůř, protože při chytání a odkrývání soupeřovy čepele pomocí šótó musíte jakoby křížit ruce. Při gjaku nitó jde zase pěkně pohodlně otevřít soupeřovo kamae šótó a pěkně mu tam současně fláknout kote. Když však soupeř stojí v kamae tak, že vám míří čepelí na daitó ruku, tak je dobře skrytý (při sei nitó je trochu okdrytý).

Zásah krátkým mečem je podle Kendó pravidel platný pouze tehdy, když je dlouhým mečem současně kontrolována soupeřova čepel a je zásahu dosaženo v natažené paži. Plus jsou samozřejmě splněny ostatní podmínky pro platný zásah (zásahová plocha, zásahová čast zbraně + dobře natočené ostří, dobrý postoj, vysoké nasazení a následováno zanšinem, tedy stavem ostražitosti). V praxi ale platný zásah krátkým mečem neuvidíte, pokud se to někdy někde stalo, tak to bude jen velmi vzácné. Běžně se k zasahování soupeře používá delší meč.

Je to IMHO proto, že i když Kendó vychází z technik skutečného boje s mečem a starých škol šermu, pro účely soutěžního zápasu je třeba také zohlednit bezpečnost a také nastavit co nejvíc férové podmínky pro všechny bojovníky. Takže ZNKR ve své nebetyčné moudrosti přišla s tímhle.

Je nitó lepší než boj s jedním mečem?

Podle mě je to jako se vším - má to své výhody, ale i své nevýhody. Lepší z hlediska celkové efektivity to podle mě není, protože pak by všechny turnaje včetně mistrovství světa a mistrovství Japonska běžně vyhrávali nitisté. Jenže tak to evidentně není. Když se v roce 2007 po mnoha letech Yamana sensej (policejní nitista) kvalifikoval na mistrovství Japonska tak to byl velký svátek a událost. Probojoval se do třetího kola a tam skončil. A od té doby zas nic, ani ťuk. Teda spíš ťuk-ťuk :-D Žádný nitista nikdy nevyhrál ani mistrovství světa, ani mistrovství Evropy (pokud vím tak ani nikdy nebyl v top 4) a jen velmi vzácně se umisťují na jiných menších turnajích.

Takže zas tak moc čupr to nitó není, pokud by vám šlo hlavně o vítězství na turnajích.

Taktika nitó a výhody a nevýhody

Slyšel jsem rčení, že tak, jako máme dvě ruce a je přirozené pro nás obě dvě používat, tak když se naučíte používat dva meče stejně přirozeně, je to pak jako byste žádné meče neměli. To se mi moc líbilo. Jenže na dosáhnutí tohoto stavu to asi chce trochu potrénovat :-D

Stejně jako pro boj s jedním mečem existuje mnoho různých strategií, jak na soupeře vyzrát, totéž můžeme říci i o nitó. Nicméně obvykle a obecně můžeme říct asi toto:

Krátký meč obvykle slouží spíš k obraně, tedy k vykrývání soupeřových útoků a zachytávání soupeřovy čepele. Dále se používá také k otvírání soupeřova postoje pro následný zásah dlouhým mečem. Dlouhý meč pak většinou slouží k vlastnímu seku nebo bodu na soupeře.

Běžný trik, který nitisté používají je, že dlouhý meč mají ve zdánlivém klidu napřažený nad hlavou a krátkým mečem aktivně pracují a hýbou s ním před tělem. (Jaký daitó? Jo tohle daitó? Néééééé, neboj, to já tady mám jen tak na odhánění much, toho si nevšímej, nejsem kundera, radši si poď blíž a pořádně si prohlídni tohle super pěkný šótó, co jsem včera koupil v sekáči). Kromě toho, že se můžou snažit soupeřovu čepel chytit do vazby nebo odrazit z cesty, také mohou soupeřovu pozornost nalákat na malý meč a pak nečekaně udeřit mečem dlouhým. Je to známý a laciný trik, ale dycky se najde nějaký pako, co to zbaští i s navijákem :-D

Hlavní výhodou nitó je podle mě možnost provádět obranu i útok současně, což při boji s jedním mečem jde jen u některých technik. Například při technice kaeši při boji s jedním mečem musíme soupeřův útok napřed odrazit vlastní čepelí a pak provádíme odvetný sek. I když to provedeme plynule a tak jak máme, jsou to v podstatě dva pohyby, respektive jeden pohyb na dvě doby. Při nitó ale můžeme jedním mečem provádět odražení soupeřova seku a současně druhým mečem dělat protiútok. To je pohyb na jednu dobu a celkově samozřejmě obrovská výhoda. Tedy když se to umí :-D

Podobně jako se při základním seku na men s jedním mečem snažíme napřed získat vlastní čepelí kontrolu nad středovou liníí a pak napřáhneme a zasáhneme, při nitó to můžeme všechno dělat souběžně - šótó chytí střed a soupeův střeh (to se skoro rýmuje) a daitó prakticky v ten samý moment může vesele letět soupeřovi do úsměvu.

Výhoda také je, že soupeři mají obvykle velmi málo zkušeností v boji proti nitó a nevědí co proti tomu dělat. To samozřejmě nitista uvítá, zásahy zadarmo se jen tak někde nerozdávají :-D

Jak už to bývá, vždy je to něco za něco - jaké jsou nevýhody?

Podle mě je to hlavně horší kontrola zbraně (vlastně zbraní) oproti obouruč drženému jednomu šinaji. Pokud vám soupeř do šinaje jebne, tak to bude nějakou dobu trvat, než ho dostanete do použitelného stavu. Zvlášť pokud to udělá uprostřed vašeho seku na men. To abyste si někdy pak pro ten šinaj šli na druhý konec tělocvičny, kam mezitím doplachtil :-D

Boj se dvěma meči je podle mě mnohem náročnější na celkovou koordinaci pohybů a také na rovnováhu. Naučit se a zažít si všechny pozice těla a polohy zbraní nějakou dobu trvá a není to zrovna snadné. Různé odžiwazy a šikake wazy (útočné techniky a techniky obrany a protiútoku) jsou většinou dost komplikované k naučení a ještě komplikovanější k aplikaci.

Jelikož dlouhý meč máte nahoře nad hlavou a ne před sebou je taky trochu oříšek dobrý odhad vzdálenosti.

A i když ten dlouhý meč je o trochu lehčí než klasický šinaj, pořád váží dost na to, abyste při desátém kirikaeši mohli začít počítat andělíčky :-D Proto to vyžaduje celkem dost síly a výdrže, takže hodně posilovat a suburi a suburi a suburi :-D

Další nevýhoda je, že narozdíl od ittó, nitó zatěžuje tělo dost jednostranně (vlevo nebo vpravo, podle toho, kde máte daitó). Na frak dostávají klouby na daito paži a také záda, zvlášť, pokud něco děláte blbě. Jednu ruku budete mít unavenou, ale druhou zase poměrně čerstvou. Každou rukou a v podstatě každou půlkou těla budete dělat dvě různé věci. Když to budete chtít dělat v plné síle a rychlosti a budete to dělat každý den několik hodin, tak bacha na to. Hrozně důležitý je se dobře rozcvičovat a zkusit i nějaký kompenzační cvičení, aby se tělo nezhuntovalo - to pak z Kendó nebudete mít žádnou legraci.

Jak s nitó začit?

Pokud vás nitó zaujalo a chtěli byste se to začít učit tak tady je pár rad a tipů:

Začnětě, až když budete připravení. Není to nikde psané pravidlo, ale co jsem zkoumal a zjistil je, že napřed je potřeba zvládnout dobře kendó základy (postoj, rovnováhu, práci nohou, kikentai-iči, práci se vzdáleností a načasováním) a některé ty trochu pokročilejší věci (seme, zanšin...) než se člověk začne pouštět do specialit, jako je nitó. Požadovaná úroveň je tedy prý minimálně 3. dan. Já s tím naprosto souhlasím. Je to IMHO hlavně proto, že výše uvedené koncepty jsou velmi obtížně studovatelné s nitó od začátku. Itokazu Fumihide (bývalý reprezentant USA) napsal, že abyste mohli začít studovat nitó, musíte chápat seme. Tomu aspoň zhruba odpovídá právě ten třetí dan.

Jinými slovy napřed zvládněte jeden meč a teprv pak se pusťte do dvou.

Nesnažte se to obejít - nejkratší cesta vede skrz pilné cvičení a studium. Koneckonců, když budete pořádně makat, 3. dan můžete získat po 5 nebo i 4 letech tréninku. A to je z hlediska celoživotního Kendó tréninku prakticky hned :-D

Samozřejmě budete potřebovat pomoc a podporu vašeho senseje a kolegů v dódžó, proto si obojí napřed zajistěte.

Pokud nemáte kliku a nestudujete Kendó v nějaké rozvinuté zemi a komunitě (asi ideálně v Japonsku), kde se vyskytují sensejové s nitó odporností, pardon, chci říct odborností, budete se muset spolehnout ve velké míře hlavně sami na sebe. To je dost těžké a bude to vyžadovat hodně sebekritiky a sebeanalýzy a otevřené mysli. Buďte hladoví po zlepšení a sbírejte rady a tipy kde se dá.

Do začátků můžou pomoct výuková videa a texty. V Japonštině toho je určitě hodně, ale na své si trochu přijdeme i my, co tímto jazykem nevládneme - před lety vyšla v edici Kendo Principles od E-Bogu videoučebnice věnovaná nitórjú s Matthew Raymondem, bývalým reprezentantem Kanady a mezinárodně uznávaným Kendistou. Je to dost super zpracovaná věc a vřele doporučuju. V časopise Kendo World také vycházel seriál věnovaný základům i pokročilejším aspektům nitórjú (první díl vyšel v záříjovém čísle v roce 2009). Jako všude se snažte sledovat experty a pokročilé nitisty na seminářích a turnajích a zkuste od nich okoukat co nejvíc. A pak je tu samozřejmě starý dobrý Youtube sensej :-D

Nepouštějte se hned do džigeika, naopak - začněte od základů a jejich poctivého cvičení, tedy od suburi a učikomi geika. Nějakou dobu cvičte jen tohle, naučte se správně vést meč(e), dostaňte do sebe rovnováhu a vzdálenost a potřebné základní polohy zbraní. Naučte se pěkně trefit men a kote, nedejbože dó. Cuki si nechte na později (ale zas těžký to není). Pak přijde nějaké elementární cítění seme a citu pro zásah a načasování.

Pokud vás to neodradilo, tak teprve pak, po minimálně několika měsících velmi poctivé makačky a drilovačky, začněte se džigeikem. Zkuste se naučit aplikovat základní techniky a zásahy, pokuste se pracovat se seme a snažte se přijít na kloub načasování a vzdálenosti. Na odžiwazy se ze začátku vykašlete, jsou dost obtížné a bez dobře zvládnutých základů vám budou stejně naprosto k ničemu a jen tam budete za kokoty. Ty přidejte až po několika dalších měsících (letech?) pilného drilování a provozování kihonu a "jednoduchého" džigeika. Stejně jako při boji s jedním mečem se nesnažte za každou cenu krýt a bránit soupeři v tom, aby vás zasáhl (ono to nitó k tomu někdy trochu svádí) - když to budete přehánět, nezbude vám čas a energie na to, abyste naučili jak máte vy zasáhnout soupeře. Učte se rozumně, pokud vás soupeř zasáhne, buďte mu za to vděční - ukázal vám pěkné Kendó a vám třeba nějakou vaší chybu, kterou využil.

Pár dalších tipů:

 • Budete jiní než ostatní vaši kolegové, budete "vystupovat z řady". A to celkem hodně. Počítejte s tím. Ne všichni budou vaší "odlišnost" brát zrovna pozitivně.
 • Necvičte v džigeiku nitó proti dětem nebo úplným nováčkům. Ani vám ani jim to celkem nic nedá a pro ně to bude navíc dost demotivující. Dětem byste mohli i zbytečně ublížit (meny můžou dopadat pod blbým úhlem)
 • Hodně cvičte suburi, vaše daitó ruka bude potřebovat posílit. Věřte mi :-D
 • Zkuste se aspoň příležitostně vracet ke cvičení s jedním mečem, hlavně abyste si srovnali kamae, a taky nastudovali nějaký věci, který jdou s nitó studovat hůř.
 • Nebuďte nitó-kretén. Ten se pozná podle toho, že hodně kempí pod svýma šinajema a taky zběsile jebe malým mečem do soupeřovy čepele a velkým mečem řeže všude možně. A nic jiného neumí. Takový vůl se nic nenaučí a všechny kolem akorát nasere. Většinou ho nikdo nezasáhne ale sám taky nic nepředvede. Nebuďte prostě defenzivní kempič. Použijte šótó spíš ke kontrole středové linie než k bezmyšlenkovitým ranám do soupeřovy čepele a hlavně makejte na timingu. Zkuste soupeři dát debanu - ve chvíli kdy se pohne nebo bude chtít pohnout dopředu do útoku, tak v ten moment chyťte střed a tím i soupeřovou čepel a zasáhněte ve stejný moment s daitó. Trénujte aimeny, na nich se naučíte rozumnět debaně. Atd. :D
 • Dbejte na přímý rovný čelný postoj (je tu nějaký další fanoušek Ivo Jahelky?). Jednak je takový v boji nejefektivnější a taky bude nejvíce šetřit vaše klouby a záda.
 • Dřete poctivě všechny kihony i suburi i kirikaeši i učikomigeika. Vaše daitó ruka u toho bude chcípat, ale jinak se to prostě nenaučíte. Kirikaeši odsekejte pěkně jenom s daitó. Nic si neulehčujte - když se dělá 200 šómen suburi tak to dejte jednou rukou, stejně jako to ostatní dávají normálně se dvěma. Když se dělá 10 kirikaeši po sobě, tak to prostě musíte dát taky, i když si při tom asi máknete víc než ostatní (odsekáte si to jednou rukou, zatímco ostatní dvouruč).
 • Klíčem k tomu, aby daitó z džódanu svižně vystartovalo a taky aby meč na soupeři pěkně přistál je dobrý úchop a dobrá práce zápěstí (určitě jste slyšeli o tenouči). Sledujte, co děláte a zkuste to vylepšovat. Naučte se také dobře zvládnout situaci, kdy netrefíte a promáchnete, aby vás to nerozhodilo z rovnováhy a dobrého postoje (bude se to stávat často). Opět je pointa v zápěstí.
 • Nacvičte si dobře tai atari a hikiwazy, bude se to hodit.
 • Na turnajích buďte připravení na to, že rozhodčí často mají minimální zkušenost (a to jsem možná ještě přehnal :-D) v posuzování nitó akcí a zásahů. A těžko jim to mít za zlé. Takže se vám bude stávat, že i ty nejgeniálnější a nejpěknější zásahy prostě neuvidí a nepochopí - a tedy neohodnotí. Obrňte se trpělivostí, nenechte se tím rozhodit a makejte dál. Dobře si nastudujte, jak se zahajuje a končí zápas, jak se má dělat cubazeriai, ať nedostáváte zbytečná hansoku.
 • Nespokojte se s tím, že dostáváte soupeře jen kvůli tomu, že není zvyklý bojovat proti dvěma mečům. Vyhrávejte proto, že budete sami opravdu dobří, ne proto, že je soupeř nezkušený (tím se celkem nic nenaučíte).

Jak bojovat proti nitó?

Tohle vás asi zajímá většinou nejvíc, co? Tak jsem udělal dobře, když jsem to dal až na konec :-D

Taktik a postupů bude asi hodně, ale já bych vám doporučil tohle:

 • Dostaňte ho do stresu, tlačte na něj, aby se dostal do defenzívy a přišel o iniciativu. V případě ohrožení mají nitisti (hlavně ti špatní) tendenci se zakempit v defenzivním postoji ve kterém se snaží schovat pod čepelemi svých šinajů - jenže nikdy nejde schovat úplně všechno, mějte oči otevřené a sekněte nebo bodněte tam, kde z ulity něco čouhá ven. Často je to cuki, nebo dó nebo men ze strany (pod čepelí jeho daitó). Šómen (hlava rovně středem) nebo šótó kote jdou obvykle zasáhnout dost blbě.
 • Zásah platí na obě kote, nezapomeňte na to.
 • Nitisti, hlavně ti ne moc dobří, se taky relativně rychle vyčerpají (ono zkuste si 5 minut držet meč nad hlavou a ještě s ním sem tam mávnout a zase ho tam vracet). Buďte proto trpěliví, čas bude pracovat ve váš prospěch (pokud teda není soupeř hodně namakaný, pak radši panikařte :-D ).
 • Nenechte se zblbnout tím, že vám nitista mixuje před ksichtem krátkým mečem. Jednak by se k vám musel dostat opravdu hodně blízko, aby s tím na vás dosáhnul a navíc teď už víte, že vás s ním prakticky nemůže platně zasáhnout (i když na to radši moc nespoléhejte) a že se spíš snaží odvést pozornost od toho dlouhého. A tím už zasáhnout může a věřte mi, že se na to moc těší.
 • Hýbejte se, zkuste taisabaki, pro soupeře je těžší se štelovat do nového směru než pro vás, tímto způsobem může pro vás vzniknout zajímavé otevření.
 • Nenechte si chytit do vazby čepel jeho krátkým mečem nebo si nechat svů šinaj odrazit stranou (nebo dolu nebo nahoru). Taková situace je pro vás extrémně nebezpečná, protože v ten moment už na vás letí jeho delší šinaj vaše čepel je momentálně někde v pytli. Dobrá taktika je nemít šinaj v čúdanu uprostřed proti jeho očím, ale mířit s ním nahoru doprava/doleva proti jeho zápěstí s daitó (podobně jako proti džódanistovi). Pro soupeře bude tak mnohem těžší vaší čepel chytit - v podstatě by u toho musel skoro překřížit ruce, takže to asi ani nebude moc zkoušet. To je obrovská výhoda pro vás.
 • Dejte si bacha na vzdálenost! Když jste k soupeři blízko tak, že se vám dotýkají nebo nedejbože i kříží špičky mečů (jak jste asi normálně zvyklí) - tedy vašeho meče a jeho šótó, tak zatímco i dvou ittistů (to zní skoro jako autistů...) jste ještě celkem bezpečně daleko a soupeř na vás normálně jedním krokem nedosáhne, tak teď už je ten šmejd blízko a došáhne na vás úplně v klidu (a rád :-D)!

Tak to je celé, snad vám čtení líbilo. Teda snad to vůbec někdo čte :-D

Ať už budete bojovat se dvěma meči nebo proti dvěma mečům, doufám, že si to pořádně užijete a budete z toho mít radost!

PS: Tady je výše zmíněný Yamana sensej

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mr-tvola mr-tvola | 23. prosince 2014 v 10:38 | Reagovat
2 mr-tvola mr-tvola | 23. prosince 2014 v 10:42 | Reagovat

A dva meče jsou i pro holky,tato dáma taky dělá nitó

https://www.youtube.com/watch?v=2dKJte0o6M8

3 CrbnEnsund CrbnEnsund | E-mail | Web | 21. září 2017 v 3:36 | Reagovat

bad credit no credit check payday loan - http://personalnerloan.org/ payday loan <a href=http://personalnerloan.org/>unsecured personal loan</a> ’

4 Bvbnupdany Bvbnupdany | E-mail | Web | 21. září 2017 v 19:26 | Reagovat

loan payday
<a href="http://paydayhhkl.org/">best payday loans</a>
online loans no credit check
<a href=http://paydayhhkl.org/>payday loans bad credit</a> ’

5 Blopabidge Blopabidge | E-mail | Web | 22. září 2017 v 3:35 | Reagovat

1 hour payday loans
<a href="http://loansvtna.org/">fast cash loans</a>
business loans bad credit
<a href=http://loansvtna.org/>fast cash loans</a> ’

6 VffgObept VffgObept | E-mail | Web | 22. září 2017 v 19:25 | Reagovat

generic soft cialis
<a href="http://cialisivndh.com/">buy cialis</a>
cialis for sale
<a href=http://cialisivndh.com/>cialis</a> ’

7 Bbnhimmors Bbnhimmors | E-mail | Web | 25. září 2017 v 12:25 | Reagovat

viagra brands
<a href="http://viagrakjkmn.com/">viagra online</a>
generic viagra online pharmacy
<a href=http://viagrakjkmn.com/>cheap viagra</a> ’

8 LewfhFrorm LewfhFrorm | E-mail | Web | 25. září 2017 v 12:54 | Reagovat

viagra pills
<a href="https://viagrawasdc.com/">buy viagra</a>
mexico viagra
<a href="https://viagrawasdc.com/">cheap viagra</a> ’

9 Azsvabesee Azsvabesee | E-mail | Web | 25. září 2017 v 20:53 | Reagovat

viagra herbal substitute
<a href="http://viagraonszb.com/">viagra</a>
buy viagra meds online
<a href=http://viagraonszb.com/>generic viagra</a> ’

10 Ikmeabidge Ikmeabidge | E-mail | Web | 28. září 2017 v 16:47 | Reagovat

instant cash personal loan
<a href="https://paydayrvjlo.com/">same day payday loan</a>
quick loan online
<a href=https://paydayrvjlo.com/>payday loans online</a> ’

11 Pameupdany Pameupdany | E-mail | Web | 29. září 2017 v 0:56 | Reagovat

bad credit loans that are not payday loans
<a href="https://installmentsvfacr.com/">installment loans bad credit</a>
bad credit home loan
<a href=https://installmentsvfacr.com/>get installment loan</a> ’

12 FvrcTriemn FvrcTriemn | E-mail | Web | 1. října 2017 v 3:27 | Reagovat

cash loans not payday loans
<a href="https://cashadvanceamericasev.org">cash advance now</a>
instant approval personal loans
<a href=https://cashadvanceamericasev.org>fast payday loans</a> ’

13 Lvvodbrague Lvvodbrague | E-mail | Web | 1. října 2017 v 22:20 | Reagovat

alternative to viagra - http://viagrapfhze.com/
viagra samples free <a href=http://viagrapfhze.com/>online viagra</a> ’

14 Fwjjabidge Fwjjabidge | E-mail | Web | 3. října 2017 v 15:50 | Reagovat

online payday loans no credit check
<a href="https://paydayllae.com/">best payday loans</a>
best company faxless loan payday
<a href=https://paydayllae.com/>payday loans online</a> ’

15 MuntrFrorm MuntrFrorm | E-mail | Web | 3. října 2017 v 15:50 | Reagovat

is generic viagra real
<a href="http://sexviagen.com/">buy viagra</a>
how to take viagra
<a href="http://sexviagen.com/">viagra</a> ’

16 DebxEmerie DebxEmerie | E-mail | Web | 4. října 2017 v 23:40 | Reagovat

herbal viagra alternatives - http://sexviagen.com/
viagra oral <a href="http://sexviagen.com/">buy viagra</a> ’

17 Vbwgxappoky Vbwgxappoky | E-mail | Web | 4. října 2017 v 23:40 | Reagovat

loanmax title loan - https://paydayllae.com/
cash loans no credit check <a href=https://paydayllae.com/>best payday loans</a> ’

18 Bwbhamouro Bwbhamouro | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 20:56 | Reagovat

viagra drug - http://ericviaed.com/
viagra free trial <a href=http://ericviaed.com/>viagra sale</a> ’

19 LarryCip LarryCip | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 15:02 | Reagovat

Hi everyone my nme is ed marketing sales.I,m here to offer some internet services.Nice to be here
https://best-rehab-center.us.com

20 gdadwr gdadwr | E-mail | Web | 10. března 2018 v 1:45 | Reagovat

In the course the power of medication lessen programs, we can forth you significant discounts out of customary high http://noscriptcanadapharmacy.com/ online pharmacy canada  prices. Our shop pass network providers are dedicated to increasing access to affordable medication <a href=http://noscriptcanadapharmacy.com/ >internet pharmacy</a> and medication. Through their decision efforts with fat pharmaceutical companies our providers accept brought discounts of an unexceptional of nearly 50% off to you an eye to free.

21 kqbfaq kqbfaq | E-mail | Web | 22. března 2018 v 15:57 | Reagovat

Middle of the power of medication pass programs, we can offer you suggestive discounts off of customary important http://kamagrajelly.us.com/ kamagra oral jelly  prices. Our peach on detract from network providers are dedicated to increasing access to affordable remedy <a href=http://kamagrajelly.us.com/ >kamagra</a> and medication. Wholly their parleying efforts with muscular pharmaceutical companies our providers have brought discounts of an unexceptional of barely 50% off to you in requital for free.

22 glfdzm glfdzm | E-mail | Web | 24. března 2018 v 23:08 | Reagovat

Through the power of instruction mark-down programs, we can forth you outstanding discounts out of customary high http://viagrasamples.us/ viagra cheap  prices. Our peach on discount network providers are dedicated to increasing access to affordable remedy <a href=http://viagrasamples.us/ >generic viagra for sale</a> and medication. Middle of their negotiation efforts with large pharmaceutical companies our providers accept brought discounts of an average of practically 50% nutty to you in requital for free.

23 DouglasTap DouglasTap | E-mail | Web | 24. července 2018 v 1:20 | Reagovat

wh0cd101264 <a href=http://viagrabestprice.us.com/>canadian pharmacy for viagra</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama