Zraněný / nemocný? Zabal to!

17. listopadu 2014 v 12:02 | Mr.Tvola
"Mám 39 stupňů, ale to kakari geiko jsem vosolil" nebo "Beru antibiotika, ale jsem tu a budu trénovat" nebo klasické "doktor říkal, že tu nohu mám ještě dva týdny nechat v klidu, ale já chci být brzo ve formě a jdu dneska cvičit". Určitě jste podobné hlášky slyšeli…


Přestože to možná může vypadat velmi tvrďácky a vysloužit si to uznalé kývání hlavou od některých kolegů, myslím, že tohle je jedna z nejhorších věcí, co můžete při svém cvičení udělat.

Jsem přesvědčený, že nejpraktičtější způsob jak se co nejdříve dostat do formy a do tréninku je napřed se plně uzdravit anebo doléčit zranění a začít trénovat až potom.

Budete-li trénovat se zraněním , tak to sice zdánlivě vypadá dobře, protože jakoby o žádné cvičení nepřijdete, ale je tu dost velká šance, že si zranění zhoršíte, případně díky němu nebudete cvičit naplno anebo budete cvičit nějak chybně. A celkově se k plnohodnotnému tréninku (kdy vás neomezuje zranění) vrátíte za delší dobu, než kdybyste se napřed doléčili.

Na školení trénérů nám lektor vykládal příběh z lékařské zprávy jednoho kendisty, který se připravoval na středoškolský turnaj v Japonsku. Způsobil si poranění lokte (něco na způsob tenisového lokte) na pravé paži přetrénováním a nesprávnou technikou (přílišným propínáním). Jelikož ale byl velmi motivován na turnaji uspět, trénoval dál. A protože ho velmi bolel pravý loket "táhl" to všechno levou rukou - a výsledek byl, že si zakrátko udělal tenisový loket i levé ruce. Bezpochyby se tak ze cvičení a z turnajů vyřadil na velmi dlouhou dobu. Kbyby se hned zpočátku začal léčit a cvičení omezil nebo s ním na čas přestal, dost možná by ještě turnaj stihl, nebo by si alespoň nezrakvil dlouhodobě zdraví.

S nemocí je to stejné - trénovat s horečkou nebo chřipkou vašemu tělu ublíží a nemoc se s vámi ve finale potáhne mnohem delší dobu. Nemluvě dalších zdravotních komplikacích. Navíc je to velmi bezohledné vůči vašim kolegům, které dost možná nakazíte taky.

Tyhle věci jsou možná velmi zřejmé a možná si ťukáte na čelo, že tohle ví přece každý. Ale s těmito případy se setkávám celkem pravidelně.

Takže až na vás bude někdo zkoušet machrovat podobnými hláškami jako jsou v úvodu - nenechte se dojmout tímto "drsňáctvím" a zkuste jim vysvětlit, že by na to mohli jít lépe.


Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dudy Dudy | 17. listopadu 2014 v 22:30 | Reagovat

Každý zná svoje limity.

2 Marián Marián | E-mail | Web | 18. listopadu 2014 v 19:34 | Reagovat

Caff, Tome.
Tak ako vzdy, z vlastnej praxe:
- akútne ochorenie dýchacích ciest s horúčkami - okamžite vyležať a kompletne uzdraviť. Toho, kto v takomto stave príde na keiko je nutné poslať rovno spáchať seppuku, aby už svojou blbosťou neobťažoval iných
- iná vec sú zranenia - odporúčam poradiť sa najlepšie so športovým lekárom, ktorý má skúsenosti s obdobnými zraneniema (meniskus). Ja sám mám operované obe kolená a fungujú bezvadne, pretože ihneď po zranení som vyhľadal odborníka na kolená a nechal si ich opraviť. Do 1,5 mesiaca som bol na EIC a reprezentoval Slovensko celkom úspešne.
- ďalšia vec sú chronické problémy, ako sú napr. tenisové lakte. Tomuto problému sa dá vyhnúť vhodnými cvičeniami a hlavne správnym strečingom predlaktí, ale keď sa to už vyskytne, je možné s tým žiť aj cvičiť (veľmi úspešné je liečenie rázovými vlnami, u nás to stojí 200€). Je však potrebné sa takému lakťu skutočne venovať - poriadna špeciálna rozcvička pred keiko, poriadny špeciálny strečing po keiko, špeciálna samomasáž pred keiko aj po keiko (ako vravím, vlastné skúsenosti). Keď to však už dospeje do krajného štádia, jednoznačne nezaťažovať, ale cvičiť sa dá...ani si neviete predstaviť, ako sa dá zlepšiť pohyb tela a nôh v iaido, keď človek 8 mesiacov nemôže držať meč v ruke!!!!
Všetko je o poznaní vlastného tela a rady od odborných lekárov - odporúčam. Čo neodporúčam, je prehnané sebavedomie - veď to nič nie je, ja to rozchodím...

3 mr-tvola mr-tvola | 18. listopadu 2014 v 19:48 | Reagovat

Jasné je, že není zranění jako zranění a nemoc jako nemoc.

S něčím se cvičit dá, s něčím to je špatný nápad. Často na to ale přijdeme, až když už je pozdě.

Zranění v tomto textu jsem měl na mysli zranění způsobená cvičením, která se při jeho pokračování (notebene v původní formě) moc dobře léčit nebudou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama