Jak na naginatisty?

17. listopadu 2014 v 21:42 | Mr.Tvola
Měl jsem několikrát šanci si zabojovat proti soupeři s Naginatou (říká se tomu išúdžiai, něco jako mix-zápas). No vlastně jsem těch mix zápasů zažil docela dost - proti langschwertům, meči a štítu, escrimákům s dual sticky, dokonce proti dvěma sekerám a je toho víc, ale to si nechme někdy na příště, teď pojďme na ty naginatisty :-D Rozhodně netvrdím, že jsem na to nějaký expert, naopak jsem vždycky dostal naložíno, co jsem si zasloužil , ale i tak vás možná budou zajímat moje postřehy k tomuto tématu. A klidně do komentáře pod článek napište svoje vlastní, budu moc rád!


Tak v čem je problém?

Souboj s naginatistou je v mnohém jiný, než proti jinému kendistovi.

Tak zaprvé Naginata je samozřejmě mnohem delší a větší dosah. Šikovný naginatista vás tedy může zasáhnout ve vzdálenosti, kdy vy na něj nedosáhnete.

Za druhé naginatisté zasahují i holeně (sune) - při mix zápasech nosí chrániče holení i kendisté. Jelikož jsou kendisté vetšinou zvyklí jen na zásahy od pasu nahoru, tak je často útok na sune velmi překvapí.

Za další - naginatista obvykle využívá mnoho různých kamae a při každém je něco odkryté a něco zase schované. Naginata se dá také použít druhým koncem (na bodnutí), což taky může neznalého (ale i znalého) překvapit.


Nejčastější chyby kendistů

Největší chybu podle mě kendisté udělají hned na začátku - jakmile se postaví proti neznámé zbrani a soupeři, dostanou potřebu si to napřed z dálky okoukat a chtějí na to začít něco vymýšlet. Jenže to je přesně to, co naginatista potřebuje - tedy soupeře v defenzívě a bez iniciativy. A navíc v pohodlné vzdálenosti, která je v jeho snadném dosahu. I ten málo zkušený si vás pak snadno rozebere a když budete takto v defenzívě, bude mít dost prostoru na to, aby si s vámi dělal, co chce, tlačil vás a v případě problémů z nich snadno vycouval a začal v klídku znova.


Další chybou kendistů bývá nedostečná kreativita. Je potřeba aktivně použít něco, co umíte dobře, proti něcemu, v čem soupeř bude mít nevýhodu. Když po 5 přímých menech dostanete 5x sune, možná bude čas na změnu :-D

Jak na to

Podle mého názoru je potřeba naginatistu dostat pod tlak. A to se vám nepovede, když na něj budete z dálky koukat. Chce to být aktivní a být připravený ve vhodném okamžiku (a tento okamžit si vytvořit) bleskově zkrátit vzdálenost a pak už budete ve výhodě vy - na blízko bude soupeřova dlouhá zbraň obtížněji použitelná. Pak už si jen vyberte - men, kote nebo cuki (někdy jde i dó, ale tím jak stojí bokem a drží zbraň to jde většinou celkem blbě). Uvidíte-li v soupeři nějakou šablonu, tedy stejnou reakci, která se opakuje na stejný podnět - využijte toho a berte, dokud dává :-D Někdy může pomoct dostat soupeřovu zbraň do vazby šinajem (třeba jít rychle k soupeři a současně tlačit naginatu dolů nebo stranou) - tím získáte čas a kontrolu, než se dostanete do zásahové vzdálenosti.

Garantuji vám, že se u toho nadřete a naběháte mnohem víc než naginatista a budete u toho možná vypadat trochu legračně, jak tam budete lítat jako ratlík. Ale zkuste to, uvidíte, že to bude fungovat. A pokud ne, tak víc trénujte :-D

Jak to vypadá, když se to umí

Tohle je video z ukázky na Kjótó Taikai 2009 se Sueno sensejem (8. Dan Hanši, mimochodem učitel nám známého Kamemoto senseje) proti Kuniko Hanši. Vydíte, že i pán s 8. danem nemá problém se začít trochu hýbat, když jde proti naginatě :-D


Tady je pár dalších mix zápasů, je tam i fight proti džúkendó (flinta s bajonetem) a další, jukněte na to http://www.czech-kendo.cz/forum/viewtopic.php?t=20

Jak to vypadá, když se to neumíAneb "naše slavné prohry" :-D Všimněte si brilantní akce v 1:06 a následného výsměchu od velectěných pánů kohajů v pozadí. Další matche jsou na https://www.youtube.com/watch?v=ejYdc1xWJks a https://www.youtube.com/watch?v=M8Qmd2KJtMM .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Už jste se zúčastnili iššú džiai (mix zápasu proti Naginatě)?

Ano, bylo to super 60% (3)
Ano, ale nelíbilo se mi to 0% (0)
Ne, ale chtěl bych 40% (2)
Ne, ani nechci 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama