3 úrovně failů rozhodčích

5. června 2014 v 17:12 | Mr.Tvola
Delší dobu se zabývám rozhodcováním v Kendó a hodně věcí mi pořád vrtá hlavou. Bez ohledu na to, jak moc se tu snažíme úroveň rozhodčích zvedat a pracovat na sobě, mám pocit, že výsledky stále nejsou dostatečně dobré. Ale to ponechme teď stranou. Přemýšlel jsem o chybách, které jako rozhodčí děláme.Chyby při rozhodování mohou mít velké důsledky, mohou ovlivnit výsledek zápasu, mohou vést závodníky ke špatné technice a špatnému přístupu a - jsou zdrojem demotivace pro všechny zúčastněné. I malé chyby (přestože třeba zápas přímo neovlivní) můžou vytvořit dojem, že jako rozhodčí moc nevíte, co děláte. Natožpak chyby velké. Lidi pak přestanou věřit, že jejich úsilí bude ohodnoceno správně a přestanou se snažit a bojovat na 100%. Podvědomě nebo i vědomě. A tím jde veškerý přínos šiai, jako výchovného systemu pomalu, ale jistě do kytek…

Rozhodčí jsou obvykle take lidé s vyšším stupňem a obvykle sempajové pro ty, co zrovna zápasí (pokud nejsou, tak tuhle roli dočasně přebírají). Jako takoví by měli jít dobrým příkladem pro všechny kolem a brat svou práci maximálně zodpovědně. Pokud to nezvládnou, nelze od jejich kohajů čekat totéž.

Řečeno stručně - pokud budou rozhodčí špatní, přestává mít smysl se šiai zúčastňovat.

Všichni asi rozumíme tomu, že šiai není cíl Kendó, ale prostředkem ke zlepšování (výukovou metodou). O to víc jsou rozhodčí důležití (de-facto na krátko přebírají roli učitelů).

Chyby rozhodčích jsem si rozdělil do tří úrovní podle závažnosti a míry negativních důsledků.

Level 1 - Fail formálníRozhodčí zkazí nějakou formální věc, třeba špatně drží praporek při signalizaci, úhel ruky není přesně 45 nebo 90 stupňů, nebo špatně vysloví nějaký povel. Často si většina lidí kolem toho třeba ani nevšimne, ale občas to může způsobit zmatky, když kvůli tomu není zcela jasné, co chce rozhodčí vyjádřit. Takováhle chyba běžně neovlivní přímo zápas, ale někdy už může mít nepřímé následky, např. zbytečné vyrušení z koncentrace závodníků, než se zjistí, co tím vlastně bylo míněno. Špatná komunikace praporky anebo povely v týmu rozhodčích může taky způsobit, že situace (např platný zásah) nebude správně vyhodnocena. Horší už je, že lidi můžou začít přestat věřit rozhodčímu (a když přestanou věřit, přestanou se snažit, viz výše), a tohle napravovat jde fakt blbě. Stává se hlavně rozhodčím začátečníkům, ale s trochou snahy se tyto chyby dají poměrně rychle dostat pod kontrolu a odstranit.

U těhle failů se lidi většinou jen zasmějí (pokud si jich vůbec všimnou).

Level 2 - Fail soudu


Tohle už je výrazně horší - špatné posouzení yuko datocu (platného zápasu), nebo dalších situací (například hansoku/faulů). Buď rozhodčí uzná zásah, který uznán být neměl, nebo neuzná zásah, který uznán být měl (a BTW obojí je stejně špatně - často někteří rozhodčí mají při nejistotě tendenci radši něco neuznat a neriskovat, ale tenhle přístup nadělá naprosto stejnou paseku jako bezhlavě uznávat všechno).

Tohle už je dost problém. Přímým důsledkem je, že většinou tím sudí ovlivní/změní výsledek toho konkrétního mače, ale horší je, že zúčastěné Kendisty (a to mohou být i diváci) naučí něco špatného a přesvědčí je, že to je vlastně správně. Uznáním zásahu se špatnou technikou utvrdí závodníka v tom, že to dělá dobře a bude ve špatné technice dál pokračovat. Naopak neuzáním dobrého zásahu způsobí v závodníkovi zmatek a ztrátu sebedůvěry a přinutí ho, aby začal vymýšlet něco jiného, než je správná technika. Smrtící koktejl je kombinace obojího v jednom zápase nebo na jednom turnaji, kdy rozhodčí může měsíce tvrdé práce pana učitele dotčeného závodníka doslova během pár minut obrátit vniveč. Po turnaji pak bude mít pan učitel zase spoustu práce napravováním a navedením závodníka zpět na správnou cestu. O ztrátě důvery závodníků/publika ani nemluvě.

Odstranění tohoto failu, tedy naučit se rozpoznávat yuko datocu (u hansoku je to asi trochu snazší) je dlouhodobý proces, vyžaduje dlouhodobou praxi, získávání zkušeností a trénink Kendó (když bojujete se soupeřem, snažíte se "přečíst" jeho postoj a chování a z toho pak i jeho záměry a přijdete na způsob jak ho zasáhnout - naprosto stejné "čtení" pak použijete jako rozhodčí, akcím a protiakcím budete rozumět a nezastihnou vás nepřipravené). Potřeba je samozřejmě i praxe v soudcování.

U těhle failů se lidi většinou naserou.

Level 3 - Fail morální


Tohle je úplně to nejhorší - rozhodčí přestane být férový, objektivní a nestranný. Získá představu, kdo by ten zápas měl vyhrát a vědomě či podvědomě tomu podřizuje svojí práci. Například ve svých rozhodnutích preferuje závodníka s vyšším stupňem (který by "přece správně měl vyhrát"), nebo závodníka z určitého klubu (pokudmožno toho svého...) nebo země, nebo závodníka, jehož Kendó se mu víc líbí. Nebo klasicky nějakou "osobu blízkou".

Nebo slepě následuje soud jiného rozhodčího (třeba toho s vyšším stupňem). Nebo si tu přímo vyřizuje nějaké svoje osobní záležitosti se zúčastněnými a někoho trestá nebo někoho odměňuje. Atd...

Důsledky těchto selhání jsou velmi zlé a demotivující a to ve finále pro všechny (a to i pro toho preferovaného závodníka). Je jasné, že osoba, co tam chce předvádět něco takového, by tam vůbec být neměla a rozhodčího by měla dělat, až když morálně a duševně dospěje. Takovýto fail je samozřejmě nejtěžší k odstranění, protože vyžaduje vylepšení charakteru (je taková věc vůbec možná? Snad ano…)

Všichni si tu můžeme říkat "to by se v Kendó stát nemohlo", protože Kendó je přece o kultivaci člověka a všichni rozhodčí tak jsou morálně na výsi. Opravdu všichni jsou?

U těhle failů bude lidem dost smutno.


Všechny druhy těchto failů jsou pro bojující kendisty vždy zklamaním, menším, či větším. Určitě jste jako účastníci turnaje aspoň nějaké zažili na vlastní kůži, tak víte, jak je to nepříjemná zkušenost. Někdy se zkrátka můžete snažit, jak chcete a bojovat až na dno a přesto to nevede k úspěchu a nemusí to být vaší vinou.

Nezbývá, než zatnout zuby a bojovat dál a snažit o pochopení toho, proč se to děje a jak tomu předcházet. Až budete na místě rozhodčích, tak musíte zvládnout pochopit tu obrovskou míru zodpovědnosti a mít respekt ke všem lidem okolo a tyto faily nedělat.

Nebo je aspoň dělat co možná nejméně.

Tak, aby se nám lidi nesmáli, nebyli na nás nasraní a hlavně - nebylo jim z nás smutno.


Logo
Mr.Tvola

PS: Obrázky jsou pouze ilustrační :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marián Marián | E-mail | Web | 5. června 2014 v 19:52 | Reagovat

Tome, musím opätovne zatlieskať presne definovaným problémom. Pridal by som niečo všeobecne, niečo k iaido.
Hlavný problém rozhodcov je taký istý ako problém súťažiacich a to tzv. vyzápasenosť. Presnejšie, rozhodca, aj keď má vysoký stupeň a nemá vlastné dojo, alebo nie je zainteresovaný v učení iných, nechodí na závody ani súťažiť a tobôž rozhodovať je pre rozhodovanie fakticky mŕtvy muž. Rozhodcovských zástavok sa svedomite drží a nedokáže posúdiť nie len techniku pretekára, ale ani veci ako kigurai, či fukaku.... A samozrejme dopúšťa sa v prvom rade chýb z kategórie 1 a neobmedzene chýb z kategórie 2 a 3.
Veľmi zaujímavé je to s rozhodcami, ktorí už majú niečo napozerané...a hlavne, poznajú pretekárov: "...ten je dobrí, nemusím sa snažiť...aj tak vyhrá..." Fake jak hrom.
Ideš na pohárovú súťaž k susedom a z troch vlajok musíš na víťazstvo získať päť? No čo už, aspoň ťa to núti stále na sebe makať. :-D
Vrele odporúčam (iaido, ale mohlo by to byť aj na jodo a kendo) jeden v dojo cvici embu a ostatní pozorujú a každý MUSÍ povedať aspoň jednu chybu v cvičení. Tak sa všetci od mudanu potenciálne pripravujú na svoju budúcu dráhu rozhodcu. A hlavne, mal by tam byť jeden, ktorý by ich poriadne ....veď viete čo, keď sa snažia byť k niekomu priateľskejší ako k inému.
Ja im vravím: "Nemáš ho rád? nechceš mu pomôcť odstrániť jeho chyby? Chceš? Tak mu sakra vymenuj všetko čo posral!!!!!" :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama