Kendó – síla, korektnost, zábava. Kde jste vy?

25. května 2014 v 18:30 | Mr.Tvola
Před třemi lety prezentoval Kamemoto sensej na přednášce velmi zajímavý obrázek a koncept. Mě se to hrožně líbilo.
(ty kruhy by se asi měly prolínat jakoby víc, ale pak by se do toho blbě psaly ty popisky. Neumím kreslit, ale snad je to srozumitelné.)

Co to znamená? Sensej vysvětlil, že naše osobní Kendó (nebo spíš způsob jak a proč ho děláme) je někde mezi těmito třemi oblastmi: síla, korektnost, zábava (v orginále Stärke, Gerechtigkeit a Spaß, bylo to tam i Japonsky, ale tím nemůžu sloužit). Blíž u "síla" budou třeba lidé v reprezentačním týmu připravujícím se na mistrovství, nebo profesionální kendisté (týká se asi jen Japonska nebo Koreje). Blíže ke "korektnosti" budou lidé, hodně chápající Kendó jako cestu a snažící se proniknout do jeho hlubších témat a jejich cílem je hlavně vzdělávání se (snaha o prokočilejší úroveň cvičení). A blíž u "zábava" budou lidé, kteří Kendó dělají hlavně proto, že je to baví a je to jejich koníček.

Jak sensej dál vysvětlil (a je to zřejmé i z obrázku), tyto oblasti se prolínají, což reflektuje skutečnost, že asi většina z nás sleduje tyto tři "cíle" tak nějak současně, ale možná v určité části své kendó kariéry nějaký spíše preferuje.

Pěkně je z toho také srozumitelné, že pokud to příliš vyhrotíte nějakým směrem, ztrácí se ty ostatní (např. vezmete-li to příliš směrem k "Profi", tak to časem přestane být zábava a taktéž v přehnané honbě za výkonností se bude ztrácet korektní technika).

Kde si myslím, že jsem teď já, jsem nakreslil do obrázku. Tak nějak jsem se za těch pár let po tom obrázku pohyboval a tady jsem zatím zakotvil :-D Jak jste na tom vy?

PS: Tento příspěvek berte zároveň jako pozvánku na seminář s Kamemoto sensejem, který se uskuteční příští víkend v Praze (detaily na www.kacubo.cz/seminar)


Mr.Tvola
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama