Rychlost nebo iniciativa?

31. srpna 2008 v 17:13 | Mr.Tvola
Zajímavé video co jsem našel na YT

posledni cara
Našel jsem na YouTube zajímavé video o Kendó, rychlosti a iniciativě. Tady se na ně můžete kouknout.
Kdo umíte německy, tak už to dál číst nemusíte, kdo neumíte, tak o hodně přijdete :-) ale tady máte aspoň stručné shrnutí toho, o co tam jde:

Je to z cyklu Im Körper der Topathleten, což znamená něco jako V těle špičkových sportovců, jde o německo-francouzskou koprodukci projektu ARTE.

V Kendó, stejně jako v jiných podobných disciplínách, rozhodují o vítězství nebo porážce pouhé zlomky sekund. Aby do toho autoři lépe pronikli, použili vysokorychlostní kamery. Takto zaznamenají věci, které jsou pro normální lidské oko nezachytitelné. Následuje několik ukázek, kdy to je fakt nezachytitelné :-)

Autoři se pak pustí do finálového matche Mistrovství Japonska 2007 z loňského listopadu, kde se střetnou Šódži Teramoto (to je ten větší) a Susume Takanabe. Takanabe má reputaci, že má nejrychlejší men (sek na hlavu) ze všech současných kendistů - podle měření z prvního ipponu uplynulo mezi nápřahem a seknutím pouhých 0,1 sec. Srovnává Teramoto, mezi nápřahem a zásahem uplynulo 0,19 sec. Teramoto není tak rychlý jako Takanabe, ale jeho výhodou je plynulejší vedení meče.

Následuje poslední ippon - oba se vzájemně zasáhnou. Ani při šestnáctinásobném zpomalení není jasně patrné, kdo zasáhnul dřív, to je vidět až při zastavení videa při prvním zásahu. Rozdíl mezi oběma zásahy činí 0,009 sec.

Následuje rozhovor s oběma závodníky, kteří situaci probírají - stručně shrnuto: Teramoto se během zápasu pokoušel několikrát o sek na dó (trup). Jak si Takanabe všiml, vždy před provedením dó Teramoto poklesl se špičkou meče dolů. Cílem tohoto pohybu je vylákat Takanabeho k seku na men, na který by Teramoto kontroval právě sekem na dó. Teramoto si zase všiml že během celého zápasu Takanabe na tuto situaci reaguje nastavením meče doprava, které by mu umožnilo tento sek na dó pokrýt. Při situaci u posledního ipponu začal celou akci Teramoto - poklesl špičkou meče dolů. Protože věděl, že v této situaci zareaguje Takanabe stejně jako předtím, tedy že si bude krýt dó, pokračoval v technice - v momentu kdy viděl Takanebeho v defenzivní pozici proti seku na dó změnil směr a sekl shora na men. Takanabe i přes to neuvěřitelně zareaguje za změnu vlastním ultrarychlým kontra sekem (podle vlastních slov reflexivně bez přemýšlení) a i když začne sekat mnohem později než Teramoto, zásah je téměř současný. Ale jak bylo vidět, již to nestihne a Teramoto zasáhne o něco dřív.

Jak říká Teramoto: "Pokud byste čekali na jeho útok a pak zasahovali, on by vždy zasáhnul jako první. Takže musíte zaútočit jako dříve než on. Musíte převzít iniciativu a jeho útok předvídat"

K zasahu potřeboval Teramoto 0,16 sec. Takanabe byl ještě rychlejší, jeho sek trval 0,09 sec.

Dovolím si to shrnout tak, že Teramoto nebyl rychlejší než jeho soupeř, ale měl iniciativu a vedení ve sledu akcí, kdežto Takanabe na něj pouze reagoval a právě díky tomu zasáhl Teramoto o něco dříve, ale také byl jeho útok přesvědčivější pro rozhodčí a získal za něj ippon.

Tedy abyste v souboji byli úspěšní, pouze rychlost jakkoliv neuvěřitelná vám vítězství nezaručí (i když na škodu jistě není ).

PS: O tom posledním ipponu se všude docela hodně diskutovalo, hodně lidí by situaci zhodnotilo jako ai-uči, tedy by neměl být udělen ippon za současný (nebo jen nevýznamně časově rozdílný) zásah, další to vzali jako velice dobrou práci rozhodčích, kteří tuto náročnou situaci dobře zvládli a správně rozeznali díky sledovaní seme a iniciativy, spousta dalších z toho byla prostě trochu zmatená (včetně mě :-) i když přiznávám mírnou inklinaci k té první partě, snad mě nikdo nezabije, kdyžtak doufám že jen mírně inklinačně :-) ). Tak tohle video snad do diskuze vnese více světla :-) Co si o tom myslíte vy? Neváhejte se vyjádřit v komentářích pod článkem, můžeme se pustit do krvavého flejmwaru :-)
• Odkaz originální video na YT - www.youtube.com/watch?v=pqJPXlMBcfs
• Více o Mistrovství Japonska 2007 - www.czech-kendo.cz/forum/viewtopic.php?t=126
Logo
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SoulFilets SoulFilets | Web | 4. září 2008 v 23:36 | Reagovat

Tak to je hodne husty video, moc pěkně se na to kouká a i kvalita narozdíl od většiny kendo videií je dobrá.

Jinak co k tomu říct :-), prostě nářez a obdiviju ty rozhodčí, že to dokázali posoudit tak dobře. I když na druhou stranu, mám ten pocit a názor, že kdyby to bylo doopravdy, tak by to i s vítezem bylo dost špatný, protože ten meč by tam stejně dopadnul a myslím, že by napáchal hodně škody na jeho hlavě :-). Z toho důvodu, bych i když je teď zřejmé kdo zasáhnul první nechal ajuči. Zase na třetí stranu je jasný, že je tam více faktorů, který v kendu rozhodují o úspěšném zásahu.

Sledování chování soupeře a dobrá reakce - super, hodně důležitý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama