O Sacuki

3. června 2008 v 19:09 | Mr.Tvola
Předminulý víkend 23. - 25. května pořádalo naše dódžó seminář Kendó, po kterém následovaly zkoušky na stupně kjú a pak v neděli též turnaj 7. Pohár Sacuki. To zas bylo :-)

Šéfovaní organizace této akce padlo na mojí hlavu, což je pro mě dostatečná motivace nejmíň deset let zase nikdy nic podobného nedělat :-) Blbý je, že to do příštího roku asi zapomenu a jako debil se zase dobrovolně přihlásím :-) Kdo jste někdy něco podobného zařizoval, tak jistě víte, co je to príma za stres a kolik to zabere času a nervů. Měl jsem velké štěstí, že všichni lidi z Kacubó se do toho pustili a všechny úkoly zvládli naprosto perfektně a ochotně. Nikdo nic nezvrtal ani neodflák, takže celá akce dopadla naprosto výborně. Takže pokud to čte někdo, kdo na tom makal, tak ještě jednou díky, byli jste výborný.
Začalo se v pátek večer, kdy byla první část semináře. Seminář vedl pan Masahiro Mijóši (3. dan), bohužel v pátek nemohl dorazit hned od začátku. Takže jsem ten začátek vedl já, zaměřili jsme se na cvičení suburi, práce nohou a tobikomi men. Bohužel se většina účastníků neobtěžovala přijet na seminář už od začátku, přestože jsme to všem doporučovali. No ale jejich věc. Základy jsme probrali opravdu důkladně, především s ohledem na to, že další den už na ně nebude tolik času. Po cvičení základů již pan Mijóši dorazil a v druhé části se Kendisté rozdělili na dvě skupiny, pak Mijóši vedl skupinu, která cvičila v bógu, menší partu lidí bez bógu jsem si vzal na starosti já, dále jsme procvičovali především tobikomi men. Celkem tam bylo kolem 50 lidí . Na konci jsem se na chvíli přidal na volné džigeiko. Skupina s panem Mijóšim se věnovala především cvičení Kiri kaeši. Pan Mijóši zdůraznil nutnost přemýšlení při kirikaeši, aby to nebyla jen slepá kombinace jednoho seku za druhým. Měli bychom dělat kirikaeši s představou, že sekneme soupeře, ten se pokryje, takže jej sekneme na druhé straně. Tento koncept se mi moc líbí. Dále zdůraznil nutnost velkého pohybu oběma rukama, silného seku a pořádného kiai. Po cvičení jsme vyrazili na pivko, rozdělil jsem ještě několik úkolů a vyrazili jsme doplnit tekutiny :-) Doma jsem ještě musel natisknout cedulky se jmény na turnaj v neděli.
Další den v sobotu jsme začínali ráno, museli jsme připravit registraci účastníků a všechny další pracné detaily. V sobotu také dorazili další účastníci, takže jejich počat stoupl na zhruba 80. Což je docela hodně. Po uvítání všech jsme začali cvičit, po rozcvičce přislo na řadu suburi. A to celkem smrtící. Pan Mijóši řekl, že je těžké dělat hodně suburi a udržet koncentraci. Proto jsme dělali vždy série po deseti, pak kratičká přestávka, povel ŠŮČŮŮŮŮ! (soustřeďte se) a jela se další série. Bylo to fakt smrtící a velmi náročné. Ale velmi efektivní cvičení. Pak se lidi rozdělili na skupiny, já opět cvičil se skupinou bez bógu a skupinu lidí v bógu vedl pan Mijóši. My se věnovali hlavně kirikaeši (výborná věc, dá se to cvičit pořád :-) ), co dělá druhá parta jsem moc nesledoval, ale vypadalo to hlavně na učikomi geiko.
Pak oběd pauza, během které si někteří odpočinuli, další se věnovali naprosto výbornýmu stěhování stolů a židlí, které se musely skrz krásně uzoučké chodbičky stěhovat skrz několik pater, odboček, venkovních dvorů , šaten, bazénů a já nevím čeho ještě do dódžó, aby byly připravené na zkoušky. Prostě lábuž :-)
Před začátkem dalšího cvičení jsme se asi 20 minut věnovali kata, hlavně kvůli zkouškám, aby si účastníci mohli ujasnit a doladit všechny potřebné detaily. S Filipem jsme předvedli prvních 5 kata (každou dvakrát), pak byl prostor na volné cvičení. Poté čas na zodpovězení dotazů. Odpoledne dorazila panu Mijóšimu posila v podobě pana Sawano (4. dan), kterého známe z pravidelných měsíčních Keikókai. Tady byla šance se s ním vytasit přede všemi. Pan Mijóši vedl skupinu 1. kjú a vyšší, ja jsem vyfasoval partu do 2. kjú. Připravovali jsme se na zkoušky, projeli jsme všechno od kiri kaeši, tobikomi men, koté, dó, koté men, ke konci jsme si prošli jednotlivé šikake wazy (útočné techniky) a ódži wazy (techniky obrany a protiútoku), aby si je účastníci zkoušek mohli zkusit tak, jak budou prováděny později na zkouškách. Parta s panem Mijóšim (pokročilá) se věnovala velmi cool speciálnímu cvičení na vzdálenost a načasování. Vypadalo to zdálky dost dobře a zajímavě.
Na konci bylo asi půlhodinové volné džigeiko (volný trénink), stihnul jsem asi tři zápasy.
Pak byla přestávka příprava na zkoušky. Celé se to začalo hodně protahovat, protože zodpovědní činitelé byli málo připravení a účastníků bylo hodně. Administrativa se zkouškami spojená tak z obou důvodů zabrala hodně času. Proto se zkoušky nečekaně protáhly o více jak hodinu. Bylo vidě pěkné Kendó od hodně účastníků, bylo hodně poznat, kdo cvičí a snaží se, jezdí za učiteli a kdo zase cvičení moc nedá a učitele nevyhledává. To se samozřejmě podepsalo na tom, co tam předvedli. Letos bylo docela hodně lidí, co zkoušky nesložili. Komise byla dost přísná. Já jsem se po zkušenostech z loňských Pomezek účasti v komisi vyhnul, protože stíhat vést seminář a ještě organizaci zabere hrozně moc mentální kapacity, která se nedá donekonečna zatěžovat. Bylo to fakt hrozně dlouhé, hodiny čekat než na vás přijde řada asi nebylo příjemné. Vše nakonec skončilo. Všiml jsem si, že někteří se po zkouškách hned vypařili, místo aby využili super šance si zajít ke komisařům pro nějaký feedback k tomu, co zlepšit a jak dále cvičit. No to neudělali dobře, podle mě to je jeden z hlavních důvodů proč na zkoušky vůbec chodit. Ale těch co se šli ptát a nechat si sypat rady na hlavu bylo celkem uspokojivě hodně, což svědčí o rozumném a svědomitém přístupu většiny z nich. Každopádně všem gratulace, těm co jim to nevyšlo to doufám pomůže uvědomit, kde je chyba a něco se sebou udělají.
Po semináři zbývalo jen pořešit další tuny organizačních věcí a pak jsme se přesunuli na afterparty do místní restaurace U Křena. Žádný velký luxus to tam není, obsluha měla zajímavě zorganizovaný systém objednávaní. Prostě typická hospoda, co chcete, bylo to tam celkem milé, pokecali jsme, popili a šli spát.
Další den v neděli byl na programu turnaj. Vše již bylo dopředu připravené, takže zbývalo jen vymeřit a vyznačit šiadžó (zápasiště) a připravit všechny další nezbytnosti. Já jsem se musel zase postarat o rozhodčí. Všechno šlo jako po másle, po zahájení se začalo turnajem žen. Bylo jich jenom 7, takže to bylo rychle hotové. Turnaj vyhrála Jana Ziegelheimová, která ve finále porazila Pavlu Štěpánovou. Poté se rozjel otevřený turnaj ve kterém bylo přibližně 40 účastníků. Turnaj samotný jsem si bohužel moc neužil, protože jsem se opět musel věnovat rozhodování a plánování rotace rozhodčích na jednotlivé zápasy. Bylo to zase docela složité, ale myslím, že jsme to zvládli dobře. Nebo aspoň v rámci možností.
Při sledování výkonu některých rozhodčích jsem si uvědomil, že zase musíme brzy udělat nějaký seminář pro rozhodčích, zápasy si projít na videu a probrat časté chyby. Byl bych rád, kdyby tomu lidé věnovali větší úsilí a snahu - studovali pravidla, koukali na zápasy se zkušenými rozhodčími a zkoumali je a přemýšleli o jednotlivých situacích. Taky aby se ptali a snažili se zlepšovat. Mám dojem, že někteří na to docela pečou, přijdou si párkrát do roka zamávat a tím to hasne. A pak to bohužel podle toho vypadá :-( Podle mě je rozhodčí na turnaji něco jako učitel. Podle toho jaký zásah a techniku uzná nebo ne tím člověka vychovává a říká mu "tohle bylo dobré, dělej to dál" nebo "tady byla chyba, tudy ne". Pokud uzná špatně provedený zásah nebo naopak ignoruje dobře provedený zásah, tak tím směřuje dotyčného kendistu pryč ze správné cesty, naučí ho dělat chyby a odnaučí ho to dobré, co do té doby uměl. To může to zanechat dlouhodobé následky. Proto je moc důležité dělat rozhodčího co nejzodpovědněji a uvědomovat si, co svými chybami můžeme napáchat. I proto musíme na sobě pracovat co nejvíce to jde, hlavně kvůli ostatním.
V turnaji bylo spoustu zajímavých zápasů, atmosféra byla výborná, všichni se hodně snažili ukázat to nejlepší a tím dále motivovali ostatní. Viděli jsme i několik pokročilejších Kendistů, kteří byli poraženi mnohem méně pokročilejšími. Spousta pěkných technik, spousta nasazení. Škoda, že jsem neměl možnost to více sledovat. Turnaj vyhrál Jindřich Ziegelheim, který ve finále porazil Petra Zetochu dvěma moc vypečenými seky gjaku-dó po sobě. Vážně paráda.
Po otevřeném turnaji následovalo vyhlášení výsledků. Někteří Kendisté pak zamířili domů, ti pilnější zůstali ješte na turnaj tříčlenných družstev. To bylo zamýšleno jako odlehčující záležitost, kde se budou kendisté především bavit. Celkem 6 týmů se do sebe pustilo, vyhrály nakonec jelita z týmu Elita, teda pardon, vlastně obráceně, elita z týmu Jelita :-)
No a pak přišlo na řadu už jen vyhlášení výsledků turnaje družstev a následně úklid. Pěkně mě nakrkli všichni "naši", co se prostě vypařili domů a nepomohli nám s ničím, takže uklízení zase zůstalo na těch, co to tam odřeli celé od začátku. Tohle fakt nechápu, hlavně od těch, kteří neměli na této akci žádný úkol a tohle byla šance nám ostatním aspoň nějak pomoct :-( Takže pokud tohle někdo takový čtete, tak se nad sebou a svým přístupem prosím zamyslete. Bylo to fakt hnusný.
Všechno jsme nakonec zvládli, zašli pak ještě na pivko a bylo to za námi. Celý víkend byl hrozně príma, hlavně kvůli panu Mijóšimu a jeho velmi inspirativnímu vedení cvičení a celkem tvrdému tréninku plného super věcí, kterého se nám tam dostalo. Organizace se zvládla z naší strany naprosto v pohodě, všichni všechno poctivě zařídili, někteří i vysoko překonali očekávání, jako třeba Jana s panem Bokhemem s naprosto výborným občerstvením při turnaji. Bylo také super se zase sejít se všemi známými z různých častí ČR a pokecat si s nima. Takže akce se myslím povedla, jsem zvedav, jak zahlasujete dole v anketě :-)
• Fotky tady jsou od Vlaďky a Michaela Jarošových, Lukáše Tadiala a Lukáše Kováře. Díky za ně. Tady najdete všechny: www.kacubo.cz/foto/sacuki08/
• Výsledky turnaje najdete na www.kacubo.cz/onas_aktualne.htm#sac08p
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Michal | Web | 6. června 2008 v 13:58 | Reagovat

Vážně cool článek a podle všeho super akce...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama