Nakagawa sensei, Tamešigiri, Iaidó a Srdce samuraje

7. června 2008 v 19:48 | Mr.Tvola
Minulý víkend se konala velmi zajímavá akce. Z Japonska k nám přijel pan Kindži Nakagawa a díky spolupraci Nihontó Kenjukai, České federace Kendó a Šinbukan Praha se podařilo uspořádat dvě velmi zajímavé akce, seminář Iaidó a Tamešigiri a Ukázku bojových umění Srdce samuraje.

Na pana Nakagawu jsem byl velmi zvědavý a musím říct, že na mě udělal velmi dobrý dojem. Menší postavy, kolem 60ti, ale velmi milý a ochotným všem poradit a pomoci, Ukázky co předváděl, byly naprosto uchvacující. Pan Nakagawa se údajně věnuje škole Kokage rjů (nevím, jestli jsem si to zapamatoval správně). Dřív prý také cvičil Musó Šinden rjů u Danzaki senseie. Kromě uchvacujících dovedností při práci s mečem a sekání ukázal též smysl pro humor a celkově milou povahu. A taky měl naprosto super oblečení, zelené moncuki, zlaté obi, vypadal fakt jako samuraj ze starých časů.
Seminář začal v sobotu 31.5. dopoledne, po seznámení se a představení nás požádal, abychom ukázali co cvičíme my. Tak jsme předvedli pár kata. Ukázka se sensejovi líbila. Následně ukázal několik technik ze své školy. Na otázku "chcete si to zkusit?" byl odpovědí nadšený souhlas. Sensei tedy předvedl několik základních technik, které jsme potom procvičovali. První obnášela tasení spojené se svedením meče a následný proti sek (velmi podobné katě Ukenagaši ze Seitei, akorát že ve stoje). Druhá technika byla stejná, ale proti seku ze zadu. Další varianta byla po prvním seku provést ještě další sek na soupeře před sebou. Bylo to velmi zajímavé.
Moc pěkné bylo, jak se sensei lehce pohyboval, jeho stabita na nohou byla úžasná (podezřívali jsme ho, že má na těch svých tabi lepidlo, magnety, nebo nějaké háčky, jinak že to není možný). Také super práce boků, prosté paráda. Když se něco umí, tak se na to dobře kouká, ať už jde o jakoukoliv školu.
Senseje jsme zasypali dotazy na které velmi ochotně odpovídal, dokonce nás povzbuzoval abychom kladli další. Dozvěděli jsme se spoustu velmi zajímavých věcí o sekání, o iai, o mečích atd.
Pak následovala ukázka tamešigiri (testovací sek, přesekávání překážky) a to byla podívaná. Sensei vysvětlil, že není důležité, že se makiwara přesekne, ale jak se přesekne. Že přesekávání není show ale slouží k ověření si vlastní techniky a jejímu studiu. Pan Nakagawa přesekával bambusové tyče i slaměné makiwary, na mnoho různých způsobů. Vždy vyložil, jak se daná technika provádí a proč se tak provádí a pak jí předvedl. Vážně paráda.
V odpolední části jsme měli možnost si to zkusit také, ti kteří měli Šinkeny (pravé, ostré meče) si to mohli zkusit naostro. Pěkně pod pečlivým dohledem senseje, který každému vysvětlil, jak na to a nádsledně každému opravoval chyby a dával rady na zlepšení. Ti, co neměli dost zkušeností nebo ostré meče (splňuji obě kritéria :-) ) si to mohli zkusit "nasucho", tedy pouze techniku seku bez kontaktu. I když to možná zní banálně, tak i tady se dá vytvořit mraky chyb, ve vzdálenosti, práci nohou, vedení seku, stabilitě atd. Rady senseje byly určitě pro každého přínosné.
Pak další ukázky a další dotazy a další odpovědi. Rychle a příjemně to uteklo, byla to zajímavá zkušenost. Kdo nebyl, prohloupil. V závěru se pan Nakagawa se pochvalně vyjádřil o tom co jsme předvedli a ocenil, že i v Čechách se věnujeme poznávání japonské kultury.
Další den 1.6. byla na programu akce "Samuraj Kokoro" tedy Srdce samuraje, což byla ukázka bojových umění v Muzeu Policie v Praze na Vyšehradě.
Bylo moc hezké slunečné počasí a prostředí parku a nádvoří bylo velmi pěkné.
V prvním bloku vystoupil pan Nakagawa, kde představil svou školu a předvedl její techniky a také přesekávání bambusových tyčí a makiwar na x způsobů. Jeden z jeho "kousků" byl, že před sebe postavil bambusovu tyč, pustil jí - a než spadla na zem, tak tasil meč a přesekl jí. Bylo toho hodně a dalo to asi velmi zabrat. Přesto to vypadalo, že všechno dělá velmi lehce a bez námahy a jakoby "jen tak mimochodem". Prostě paráda. Došlo i na dotazy diváků, kde se sensei blýskl znalostmi i smyslem pro humor - na dotaz co by se stalo, kdyby se střetla armáda samurajů a armáda středověkých rytířů, odpověděl:" No já si myslím, že by samurajové určitě utekli" :-)
Ukázku jsem bohužel neviděl, neboť jsme v té době připravovali svoji vlastní, ale sensej prý ukazoval to samé, co na semináři, takže jsem o moc nepřišel. Pěkné prý bylo, že když se chtěl sensei poklonit k šómen, tak k tomuto účelu využil nejbližšéího samuraje, tedy sochu Karla IV.
Po bloku pana Nagakawy následova ukázka bojových umění sdružených v České federaci Kendó. Cvičili jsme na trávě pod stromy, perfektní prostředí. Začal Tomáš Kyncl , který předvedl Iaidó. Cvičil fakt výborně, jen mu šinken lítal, předváděl techniky a katy z Musó Šinden rjů. Na konci ukázky odpovídal na dotazy diváků. Poté nastoupili Pepa s Alešem od nás ze Šinbukanu a předvedli ukázků Džódó. Ukázali několik technik a kihonů a pak předvedli kata. Další super ukázka.
Blok uzavřela ukázka Kendó. Po představení Kendó jsme s Tomášem Jelenem předvedli všech deset Kendó kata. Cvičili jsme s habiki (kovové meče s tupou čepelí). Tomáš byl naprosto výbornej, všechny techniky, i ty obtížnější, vyšly perfektně, parádní ukázka. Následovala ukázka Šinaj Kendó, Jarka s Káťou předvedly základní seky a některé šikake a ódži wazy (útočné a obranné techniky). Na konci předvedli Tomáš s Jarkou džigeiko (volný zápas).
Pokusili jsme se představit Kendó jako Cestu meče, protože lidé Kendó dost často nerozumí a nechápou, vidí v Kendó jen bezhlavou mlátičku. Chtěli jsme ukázat Kendó jako technickou a duševní disciplínu (přirozeně mimo jiné...). Proto jsme hodně ukázali kata a hodně ukázali techniky, vše jsme ukazovali napřed zpomaleně a pak v plné rychlosti, aby to bylo snadno čitelné i pro laiky. Myslím, že ukázat Kendó tímto způsobem je přínosnější, než ukazovat jenom dynamické věci jako kirikaeši nebo džigeiko. Přestože to vypadá akčně, laik tomu nemá šanci porozumět a z té ukázky si pak odnese nesprávný dojem o tom, jaké Kendó je ve skutečnosti. A myslím, že snaha vytvořit správný dojem je lepší, než snaha lacině lákat diváky akcí. I za cenu, že to ty akcechtivé nezaujme, ti poznáníchtiví si přijdou na své.
Poslední blok byla ukázka evropského šermu v podání skupiny SEBU. Předvedli několik různých zbraní a ukázek soubojů. Moc do toho nevidím, tak se radši zdržím komentářů :-)
No a to je celé.
• Fotografie z víkendu najdete tady (ty hnusné jsou moje a ty hezké jsou Lukáš Kováře, tímto mu děkuji, že vše nafotil a fotky poskytl) www.mr-tvola.myjalbum.net/Semin%c3%a1%c5%99%20Iaid%c3%b3%20a%20Tame%c5%a1igiri%20&%20Srdce%20samuraje/
• Pár fotek ze semináře najdete na webu SEBU www.sebu.cz/?docID=gal08-nakagawa
• Něco o panu Nakagawovi najdete na jeho stránce, jsou tam i videoklipy, fakt hustý, určitě se na to koukněte www4.ocn.ne.jp/~nsamurai/
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbila ukázka/seminář?

Paráááda! 75.9% (22)
Jedna z tech lepších 3.4% (1)
Průůůůměr 3.4% (1)
Spíš nic moc 0% (0)
Děs! 0% (0)
Nevím, nezůčastnil jsem se 17.2% (5)

Komentáře

1 Kilek Kilek | Web | 23. června 2008 v 11:34 | Reagovat

Diky za nahled na seminar, ktereho jsem se nemohl zucastnit. Ty tabi s magnetem me tedy pri jeho ukazce take mihly hlavou :)

Ukazky byly skvele, Kendo zaujalo imho hlavne diky kata v Tvem a Tomasove provedeni. Jinak v tom prehledu technik z shinai Kendo uz se divaci trochu ztraceli. Kendo vypada jako mlaticka, kdyz ho predvadi mlaticky. To se tady imho stat nemohlo. Kazdopadne skvela reprezentace.

Lide ze SEBU byli dustojnym partnerem a ukazka se mi moc libila. Prislo mi, ze pohyb s konkretni zbrani sice nebyl veden staletou tradici, coz bylo vyvazeno jejich rozmanitosti, ale pristupem se nam smele vyrovnali.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama