Seminář s Cook senseiem na Slovensku

27. května 2008 v 12:12 | Mr.Tvola
A další seminář Iaidó :-)

Předminulý víkend jsme vyrazili na Slovensko na seminář Iaidó, který vedl pan Victor Cook (7. dan Renshi). Cesta byla dlouhá, ale příjemně rychle utekla, navíc bylo moc hezlé počasí. Z našeho dódžó jsme vyrazili celkem tři, z ČR nás tam bylo kolem 15ti, hlavně z moravských dódžó ale dorazili i Plzenští.
Seminář byl zaměřený na Seitei Iai, po cvičení základů jsme procvičovali jednu katu po druhé. Sensei se vždy zaměřil na obtížné pasáže jednotlivých technik a na prvky které musí být provedené správně. Udělil ke každé technice několik dobrých rad a jako vždy odpovídal na všechny možné dotazy.
Byl to jeden z těch větších seminářů, bylo tam fakt hodně lidí, občas se byl problém se tam vejít. Přiznám se, že mám radši menší a komornější semináře, kde je těsnější kontakt mezi učitelem a žáky a je větší prostor na cvičení. Ale neustálé procvičování prostorové orientace má taky něco do sebe :-) Parta lidí mávající meči v nejbližším okolí je dobrá motivace pro dobrou koncentraci a totální zanšin :-)
Sensejovi asistovali další učitelé, byla tam samozřejmě paní Terry Cooková (5. dan), z dalších Tony Devine (6. dan), John Piper (5. dan) a Gabor Habermajer (5. dan). Hodně na mě zapůsobil Tony Devine, koukal jsem na něj, jak se rozcvičuje, je to teda sekáč, kráječ a porcovač :-)
První den jsme stihli prvních šest kata. Několik dobrých rad padlo už ve cvičení kihonu, sensei upozornil na častou chybu s příliš širokým postojem, který omezuje možnosti pohybu. No kendisté s tímhle problémy asi nemají, neboť to mají nadrilované a vědí, že když mají špatný postoj, tak špatně dopadnou :-) Super byla další rada k rovnováze při "kontrole mrtvoly" v první a druhé katě. Ta byla velmi helpful, v těch nízkých iaidistických postojích (proti sedícímu nebo ležícímu soupeři) se hýbe celkem trochu jinak (teda aspoň mě), tahle rada byla nad zlato. V dalších katách padlo pár dalších dobrých rad. Naprosto super mi přišlo vysvětlení práce nohou v třetí katě ukenagaši, konečně tomu začínam trochu přicházet na kloub. Třeba se to v budoucnu někdy konečně obstojně naučím :-)
V sobotu jsme stihli prvních 6 kata. Po semináři následovalo chvíli volno a pak jsme vyrazili hledat sajonara party. Přestože se nám zlínští záškodníci pokusili pokazit navigaci, tak jsme cestu ke své demänovce nakonec našli. Party byla poměrně krátká, hodně lidí nepochopilo, že na zkoušky se jde nejlépe s uvolněnou myslí. Nebo s myslí koncentrovanou na bolení hlavy a tak nemající čas na vytváření nervozity :-)
Další den byly na programu zbylé katy. Sensei opět prošel klíčové body k jednotlivým technikám a katám. Všem zase pěkně zamotal hlavu při 11 katě sógiri, kdy předvedl několik variant druhů práce nohou a její koordinace se sekáním. My, co už jsme tuhle show zažili, jsme se akorát mohli potutelně usmívat pod vousy :-) No mě třeba na sógiri spíš děla potíž přejít z ukenagaši (svedení seku) plynule do prvního seku. Musím na tom pracovat. Zbytek sógiri mi přijde poměrně snadný. Přesto sógiri většinou lidi nesnášej :-)
Sensei osvětlil také proč je rozdílné cvičení na taikai (turnaji) a šinsa (zkouškách). Pěkná myšlenka byla, že člověk, který je úspěšný na Taikai může být neúspěšný u zkoušek. Na taikai totiž sudí hodnotí vaše provedení relativně k vašemu soupeři. Tedy můžete nasekat chyby a cvičit špatně, přesto budete pořád vyhrávat, pokud to vaši soupeři budou vrtat ještě více. Ale u zkoušek, pokud neprojdete přes jednotlivá kritéria, pohoříte.
Po dopolední části následovala pauza a pak zkoušky. Byl jsem docela zvědavý hlavně na kandidáty na nidan (sobecké důvody, haha). Komise to docela slušně probrala, ale co říkali zkušenější, mohli to prý probrat ještě víc. Bylo to docela tvrdé, opravdu dost lidí bylo neúspěšných. Zas na druhou stranu spousta jich asi z nervozity udělala spoustu chyb, navíc to byly chyby, na které učitelé ještě před pár hodinami důrazně upozorňovali.
Pak už jen rozloučení a cesta domů a bylo po dalším pěkném víkendu, kdy bylo venku nádherné počasí, které jsme sledovali skrz okna zavření v tělocvičně :-)
Abych jen tak pořád nachválil - byly tam seminář byl dobrý, sensei byl fenomenální jako vždy, ale pár věcí mi tam trochu vadilo. Nechci nikoho naštvat, nebo snižovat organizační práci, kterou tam všichni odvedli (a k ním mám upřímně velký respekt!), tak si to radši nechám pro sebe. Ono psát tyhle věci po netu by jenom spustilo lavinu nepochopení. Budiž to pro mě poučení, kterých chyb se při pořádání podobných akcí vyvarovat, budu-li mít někdy možnost :-)
No a co vás asi zajímá nejvíc
• Moje fotky ze semináře, pořízené mým prastarým foťákem, který jsem si kdysi dávno koupil v JPN (proto prosím omluvte sníženou kvalitu obrazu, haha, výmluvy, to mi jde :-) )
http://mr-tvola.myjalbum.net/Semin%c3%a1%c5%99%20s%20Cook%20senseiem,%20Tur%c4%8diansk%c3%a9%20Teplice%202008/
• Fotky od organizátorů, kromě mých jsou tam naštěstí i lepší :-)
http://www.kendo.sk/fotogaleria/2008_05_sr.htm
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Patrik O. Patrik O. | 27. května 2008 v 17:42 | Reagovat

Pěknej článek. Už jsme o tom mluvili, MrTvolo, taky mám trošku "..." pocit z některých věcí na semináři a to mi trošku pokazilo dojem z cvičení. Ale líbí se mi, jak si to napsal a že v tom nešťouráš. Korektní.

2 Mr.Tvola Mr.Tvola | 27. května 2008 v 17:58 | Reagovat

Jsem korektnost sama, pičo :-)

3 Patrik O. Patrik O. | 27. května 2008 v 18:54 | Reagovat

muhehe

4 MikeOne MikeOne | 28. května 2008 v 7:38 | Reagovat

Jak se do lesa "Banik", tak se z lesa "pyco" :).

Seminar byl fajn, party taky :). Jenom ty svoje pacholky mam chut zabit jeste ted...

5 Mr.Tvola Mr.Tvola | 28. května 2008 v 10:32 | Reagovat

Teda sorry, ale party byla pekne slaba ... vlastne jak se necemu co skonci pred treti rano vubec rikat party??? Kazdy si tam ucucnul pivinecka a sel spinkat hnedka po vecernicku. Kdyz je party tak se PARI! Kendisty na vas!

6 Blejd Blejd | 11. června 2008 v 21:45 | Reagovat

Cafte, asi viete kto som (admin kendo.sk) a chcel by som sa spytat co sa vam na seminari nepacilo, aby sme to nabuduce mohli urobit lepsie.... ak su vase poziadavky realizovatelne :)

Dakujem...

7 Blejd Blejd | 11. června 2008 v 21:46 | Reagovat

hodte mi to kludne na mail ak chcete.... webmaster@kendo.sk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama