O Jarním meči

28. dubna 2008 v 16:32 | Mr.Tvola
Něco málo ze sobotního se(t)kání :-)

V sobotu 26. 4. jsme vyrazili na seminář Iaidó do Českých Budějovic, kde jak víme by chtěl žít každý (teda kromě mě :-) ). Z dódžó nás vyrazilo nakonec 10, i když to byla legrace, celou cestu jsme se nějak nemohli dopočítat. Ale nakonec tam snad byli všichni, pokud někdo zůstal stát v 5.30 zapomenutý na Staromáku, tak je pořád anonymní (a pokud existuje, tak doufám, že zůstane :-) ). Poprvé jsem se svezl v "Gangsta car" Tomáše Váni, který spolu s Jardovým modrým ďáblem tvoří jádro Shinbukaního vozového parku.
No byl to zase zájezd, tři hodiny spánku a pak celodenní cvičení, ale cestovku jsem si vybral sám, tak nemám co remcat :-) Seminář vedl Vladimír Hyndrák (4. dan) a bylo to, jak asi čekáte, naprosto super :-) Dozvěděl jsem se tam spoustu věcí, bude v(V)elký úkol to všechno zapojit do cvičení a do praxe. Musím se s tím nějak poprat. Poslední půlrok jsem cvičení Iai moc nedával, hlavně na úkor Kendó. Musím teď začít zase makat, abych se zbavil alespoň části toho blbýho pocitu, že tam jsem za debila a vůbec mi to nejde (haha zase další Velký úkol, možná spíš VELKÝ ÚKOL muhehehe :-)). Poznámka - víc cvičit.
Asi se tu nebudu moc rozepisovat o tom co tam všechno padlo, bylo toho hodně spíš na zamyšlení, než na psaní do blogu. Tak to vezmu spíš popisně: Cvičilo se Seitei Iai, dopoledne jsme také věnovali velkou část cvičení základů. Hodně zajímavé bylo vysvětlování o tom, jak se při různých pohybech hýbe (mělo by se hýbat) lidské tělo a co v něm pracuje za svaly. Pěkné shrnutí semináře padlo na konci - takže kdo jste to prošvihnul, tady máte zkomprimovanou verzi:
Piáno, prsty, prsty.
No a to je celý. Cítíte se chytřejší? Jestli ne, tak budete muset příště s námi na seminář :-)
Probrali jsme všech 12 seiteigata, uteklo to hrozně rychle. Občas mám na Iaidó trochu problémy udržet si elán, hlavně ke konci třeba dvouhodinového tréninku už jsem fakt unavený (mentálně). No ale tady to šlo fakt dobře. Dozvěděl jsem se několik věcí, které si musím ještě pořádně vyzkoušet, ale moc mi pomohly. Paradoxně jsem měl subjektivní pocit (jistě zavádějící), že katy a techniky co mi dřív nešly, mi nějak začínají jít, ale zase ty co mi dřív šly vrtám úplně děsně. No k tomu asi slouží ta otevřená mysl, aby se člověk vyvaroval podobných překvapení :-)
Bohužel foťák měl vetší problémy s udržením elánu, než já a po letech dobré služby můj starý dobrý (no spíš starý než dobrý) HP Photosmart 945 zkolaboval. Už poslední týden fotil trochu divně, na fotkách se objevovaly divné oranžové tečky. Tady se to asi dodělalo. Spousta fotek je super, ale asi od dvacáté se to totálně zbláznilo, ujely barvy někam do háje, jsou tam čáry, fakt krize. Zresetovat to nepomohlo. Tak kdybyste tomu někdo rozuměl a věděl co s tím, tak se podělte, budu rád za každou radu.
Problém mi pořád dělá správně napřáhnout při vertikálním seku. Tedy tak, aby kisaki (špička meče) nepadala dolů pod horizontální rovinu. Nejsem jediný, kdo s tím má problém, i mnohem zkušenější to dělají taky blbě. Potíž je hlavně v tom najít takovou polohu s mečem nad hlavou, abych mohl přirozeně a plynule seknout obloukem. Hodně často vidím lidi, kteří si při snaze, aby jim kisaki nepadalo dolů, děsně divně vykrucují zápěstí v konečné fázi nápřahu, což jim samozřejmě děsně pokazí ten sek a neseknou hezky obloukem. Trochu to zavání snahou dobře vypadat na úkor snahy dobře sekat. Tomu se chci vyhnout a snažím se seknout spíš přirozeně a uvolněně. Jenže to se mi bohužel zatím moc neslučuje s tím aby neklesalo kisaki dolů. Rada, co padla, byla soustředit se na silný úchop levou rukou, hlavně malíkem a prsteníkem, pak by měly být splněny oba požadavky, kisaki nespadne dolů a podaří se pořádně seknout. Taky se soustředit na nápřah směrem nahoru, spíše než dozadu. Což se snadno řekne, že :-) Musím to pořádně odkoukat od někoho, kdo to dělá dobře, snad se to časem podá.
Hodně se strávilo nad prací boků, ramen, nohou, je tu spoustu věcí, o kterých když člověk, ví že je má dělat dobře, tak to může hrozně zásadně všechno zlepšit. Jen je potřeba převést to "ví" na "dělá" :-) Poznámka - víc cvičit.
To asi hlavní padlo na téma, proč se Iaidó cvičí, kam nás to vede a proč je Iaidó víc než jen pilování techniky a učení se bojovat. Hezky se to podobá tomu, co říkali i učitelé na Kendó (takže opravdu ty dvě kola stejné káry, jak se o tom tak hezky píše). Hodně věcí na přemýšlení a souhlasné pokyvování hlavami. Sorry, ne zas tolik na věcí na psaní do blogu. Možná se něco objeví v druhém díle Oblíbených hlášek sensejů :-)
Po semináři následovaly zkoušky na kjú, celkem pět borců se snažilo předvést, co umí. Z toho i Honza a Jarda od nás, Pepa zaujal ke všemu vysloveně komisní přístup :-) Muselo to být náročné, takhle v malém počtu být středem pozornosti úplně všech. Ale zase přínosné pro možnost získání rad a komentářů. Všichni úspěšně složili.
Pak už jen domů a přemýšlet. A konečně se taky jednou pořádně vyspat :-)
No a na závěr pár fotek: http://mr-tvola.myjalbum.net/Jarn%c3%ad%20me%c4%8d%202008/index.html, tímto děkuji autorce Mirce Novákové za jejich pořízení.
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 luban luban | 27. října 2009 v 12:38 | Reagovat

hfgfgsdrgvfshzdirugvfzhugvfzdzhvfguurdfhzvgubvhfgvůlůůůůů,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,----------------------------------;;,,,................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama