O semináři a Technica Cupu

23. dubna 2008 v 16:23 | Mr.Tvola
Mám přes týden zpoždění, ale snad to nebude moc vadit :-)

12. března proběhl v Praze seminář Kendó pod vedením Jindřicha Ziegelheima (5. dan). Bohužel jsem předchozí měsíc pokračoval v té blbosti, kterou už nikdy neudělám, že jsem chodil na tréninky i nemocný. Bohužel ten poslední v pátek před seminářem se mi udělalo tak blbě, že už vím, že to nebyl dobrý nápad. Takže jsem ze semináře absolvoval pouze malé fragmenty, na zbytek jsem se jenom díval. Ale i tak to bylo zajímavé.
Začalo se cvičením několika technik staré školy Tennen Rišin Ryu, kterou Jindra Ziegelheim studoval během svého pobytu v Japonsku. Jindra celou školu uvedl a krátce promluvil o tom, co obsahuje a jak se cvičí. Předvedl reihó školy a také vybavení, které se používá. Něco málo o této škole se dočtete na http://en.wikipedia.org/wiki/Tennen_Rishin-ry%C5%AB. Manželé Ziegelheimovi něco již párkrát ukázali v minulých letech, párkrát jsme měli dokonce i možnost si pár technik a kata zkusit. Tentokrát jsme si vyzkoušeli čtyři techniky obrany proti tasení, jednu co využívala vlastní tasení a seknutí a tři využívající techniky "džůdžucu", obsahovalo to zachycení a úchop, ránu pěstí nebo cukou (rukojetí meče), páku a poražení na zem a znehybnění. Dvě z technik jsou na YT tak si je tady můžete prohlédnout http://www.youtube.com/watch?v=HwoNw3u-1tg najeďte si na 3:00, ta další je na 3.51. Pak jsme ještě cvičili jednu techniku z Kendžucu této školy. Bylo to velmi zajímavé a moc se mi to líbilo, bylo to takové čistě jednoduché a efektivní (samozřejmě pekelně náročné).
Pak se šlo cvičit Kendó, začalo se rozcvičkou a suburi. To už jsem jen pozoroval. Pak se přešlo na cvičení základů a práce nohou. Celý seminář Kendó byl zaměřený na seme (to je těžké jednoduše přeložit, je to něco jako tlak na soupeře) a k tomu všechna cvičení tak nějak směřovala. Bylo to asi docela fyzicky náročné, po skončení dopoledního cvičení toho měli asi všichni dost.
Odpoledne se cvičily Kendó kata, to jsem se zase zapojil, i když mi teda dobře fakt nebylo. Jindra předvedl jak se cvičí kata s pravými meči a v čem jsou rozdíly oproti cvičení s bokutó. Pak jsme cvičili všech 7 tachi no kata (kata s dlouhými meči), ke každé katě jsme dostali několik bodů, které bychom měli dělat správně. Bylo to super, jedna z rad obsahovala jak dělat suriage (to je něco jako svedení seku takovým klouzavým protipohybem zdola nahoru) v páté katě, které mi občas dost nejde, zkusil jsem to podle nového návodu a šlo to úplně super, tak jsem z toho měl velkou radost, musím si to ještě zkusit i proti jiným soupeřům, ale vypadá to, že to byla další rada, co udeřila hřebíček na hlavičku.
Pak se šlo opět na Šinaj Kendó (to jsem se zase přidal k dalším lazarům, byl jsem celkem rád, že se držím na nohou a hlava se mi motá jen trochu). Cvičilo se v bógu, opět to bylo zaměřené na seme a práci se soupeřem. Bylo to dost zajímavé, probraly se různé scénáře, jak může soupeř zareagovat na seme a jak jeho reakce využít. Docela pokročilé cvičení, možná chvílemi až moc, přišlo mi, že většina v tom trochu plave. Ale aspoň vědí co je v budoucnu čeká, ke škodě to určitě nebude, začátečníci dostali úvod a pokročilejší pořádný nácvik. Bylo toho hodně co se cvičilo, asi nemá cenu to tu nějak rozebírat jedno po druhém. Lepší je si na takový seminář zajít, než o něm číst :-) Na konci bylo džigeiko (volný tréninkový zápas) a po té cvičné šiai (zápas/souboj) na jeden vítězný bod, zabojovali si úplně všichni - aspoň měli šanci se dostat trochu do formy na turnaj, který nás čekal následující den. Na džigeiko za mnou přišel Jindra, jestli bych nemohl cvičit chvíli se začátečníkama, trochu mě zaskočil, ale chvíli jsme si zacvičili nějaké základy. Nejnáročnější bylo v tom malém prostoru uhlídat, aby se se lidi nepotloukli a nevlítla do nás nějaká zápasící dvojice z džigeika vedle :-) Měl jsem šanci během semináře udělat pár fotek, ale kvalita nic moc, fotograf, fotoaparát i světelné podmínky byly značně špatné. No úplně dole je odkaz na fotky, tak se můžete přesvědčit sami.
Po skončení semináře byli všichni dost unavení. U mě doma jsem ubytoval 4 přespolní borce z Hradce Králové. Sice jsme chtěli jít ještě na pivo, ale byli jsme tak mrtví, že jsme nikam nešli. Návštěva byla něco pro mojí kočku Kiraru , dostala šanci terorizovat víc lidí najednou a tak toho plně využila. Taky kluci nedbali varovaní a nehlídali si svačiny, tak to měla Kirarka taky velkou radost, až se za ušima olizovala :-) Pavel Štěpán se mi snažil v neděli po turnaji pomstít za tu snědenou svačinu, když se po turnaji pokusil zazdít kacubácký turnaj v květnu, naštěstí mu to neprošlo :-)
Další den nás čekal turnaj Technica Cup , který stejně jako seminář pořádal Sandómon. Musel jsem tam být včas, protože jsem měl spolu s Honzou Cílkem na starosti věci okolo rozhodčích. Všechno jsme na místě v pohodě zvládli. Jelikož jsem nezávodil, dostal jsem na triko rozhodčí na turnaji, bylo to docela peklo to vykoumat, všichni ostatní rozhodčí závodili, takže jsem musel vymyslet systém střídaní a točení až se mi z toho točila kedlubna :-) Ale nějak se to nakonec podařilo naplánovat. Turnaj začal soutěží žen, bylo jich něco málo přes 10. Bylo to pěkné Kendó, obzvláště super bylo finále mezi Janou Ziegelheimovou a Jarkou Stejskalovou. Hodně na vysoké úrovni, paráda se na to dívat. Škoda, že se celý turnaj žen obešel bez účasti Kacubó, holky od nás z dódžó poslední dobou trochu vymizely, buď kvůli práci, rodině, nebo kvůli zraněním.... snad se to časem zase zlepší a vrátí se.
Pak se jela otevřená kategorie a to mi začal pěkný kotel, vykoumat systém střídání rozhodčích, když všichni kromě mě závodili, navíc někteří byli ve stejném poolu. Byla to pěkná fuška, rozhodčí mi mizeli neplánovaně pryč kojit něbo se zdejchli jinam :-) ale skupiny se zvládly dobře. Bohužel jsem neměl moc času ani buněk sledovat vlastní turnaj - plánovaní a pak vlastní rozhodování zápasů mě dalo pěkně zabrat. Po skupinách se zase musel vymyslet nový plán pro rozhodčí na eliminaci. Chtěl jsem to udělat tak, jako jsem to zažil před pár lety na turnaji v Lipsku, kde měli podobný problém se rozhodčími co zároveň zápasí, tedy že rozhodčí rozhodovali zápasy v druhé větvi turnaje než sami zápasili. Je to tak objektivnější, i když samozřejmě jsem na 100% přesvědčen, že by žádný z rozhodčích ani nepomyslel na to, že by svou pozici nějak chtěl zneužít, jsou to všechno rozumní lidé. Nevýhoda byla, že obě větve probíhaly jinak, zápasy tam trvaly jinak dlouho a tak realita dala plánu občas pěkně zabrat a muselo se improvizovat. Chvílemi se muselo se zápasy čekat, než se rozhodčí připraví, ale to se stalo asi jenom dvakrát, takže to všechno pěkně odsýpalo. Než bude víc proškolených a certifikovaných rozhodčích, budeme si na to muset zvyknout. Je to ale pořád lepší než to bylo dřív, kdy rozhodčí dělali lidé s nedostatkem zkušeností a informací a často i zájmu to vůbec dělat. To teď už nehrozí.
Mrzelo mě, že jsem neměl vůbec šanci být s lidmi od nás z Kacubó a nějak je podpořit a postarat se o ně. Bylo tam hodně kluků, kteří byli na svém prvním turnaji. Ale co jsem viděl, tak si všichni vedli dobře. Měl jsem velkou radost z toho, že se navzájem podporují a fandí si. Sice by to šlo asi ještě zlepšit, ale jsem vděčný za jakékoliv spontánní projevy týmového ducha. Takže dobrá práce Kacubó! Nejdál z našich se dostali Marek Novák, který vypadnul s Lukášem Laibrtem a Filip Baumruk, který podlehl Jindrovi Ziegelheimovi. Další kluci si taky dobře zabojovali, hodně jich postoupilo ze skupin a to i ti, kteří byli na turnaji poprvé.
Jak jsme postupovali koly dál, dostávali jsme se na vyšší level a rozhodčím začínalo být pořádně horko a začalo to být fakt náročné. Snažil jsem se dostat do stavu totální koncentrace a sledovat úplně všechno, udržet si maximálně otevřenou mysl a nenechat se zaskočit nečekaným pohybem a reagovat naprosto plynule na všechno, použít správné dýchání, které mi při tom pomáhalo dřív. Měl jsem docela radost, že se mi to většinu času dařilo se v tomto stavu udržet, ale bohužel jsem tam měl pořád moc výpadků v koncentraci, hlavně pod tlakem z toho plánování. Celkem už vím, proč hlavní rozhodčí na velkých turnajích dělají jenom tohle a vlastní zápasy nerozhodují, je to práce na plný úvazek. Na druhou stranu když ostatní zvládli zápasit i rozhodovat, tak jsem to prostě musel zvládnout taky. Jak jsme se propracovávali výš v turnaji, zůstávali tam silnější a rychlejší borci a tak náročnost na rozhodování stoupala. Škoda že tu pro tuhle situaci nemáme partu 6. a 7. danů, kteří by rozhodovali tyhle zápasy. Bohužel jsme se dostali do stavu, že rozhodčí byli na stejné nebo i nižší úrovni než závodníci, což není moc dobré. Bohužel se nedá svítit, musíme si poradit a snažit se co nejlépe umíme a dřít na sobě. Chyby nevyhnutelně přišly a nemám z nich radost, ze svých vlastních už vůbec ne. Snad jich bylo, co nejméně to šlo a ty co se staly budou poučením pro příští turnaje a podobné situace v budoucnu. Vzpomněl jsem si na Demski senseje z loňského Pražského Poháru Tórua Gigy, který nám rozhodčím před turnajem řekl, že úroveň rozhodování je věc, která nebude nikdy dost dobrá a jediné, co můžeme zvládnout je, aby bylo co nejvíce lidí/závodníků po turnaji spokojených. Asi to přidám do dalšího dílu "oblíbených hlášek sensejů" :-)
Ve finále se střetli Honza Cílek s Jindrou Ziegelheimem. Byl to moc pěkný zápas a hodně vyrovnaný, Každý měl trochu jiný styl. Vyhrál to nakonec Jindra.
No to bude asi celý. Měl jsem v plánu si další týden dát od Kendó pokoj a vůbec necvičit abych se konečně zbavil tý chřipky nebo co to je. Což se mi ne úplně podařilo, ale zlepšení je nasnadě. Seminář i turnaj byly hodně super, bylo to bezvadně zorganizované a proběhlo to myslím naprosto hladce a ke všeobecné spokojenosti. Každý se tam, myslím, hodně naučil a vo tom to asi je :-)
Tady je odkaz na fotky ze seminář a turnaje: http://www.kacubo.cz/foto/technica08
Fotky tady v blogu ze semináře jsou moje, fotky z turnaje jsou Lukáše Kováře (V odkazu nahoře jsou pak ještě další od Lukáše Tadiala)
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbil článek "O semináři a turnaji Technica Cup"

Výborný! 69.2% (18)
Jo, jde to 15.4% (4)
Tak průměr, no 3.8% (1)
No nic moc... 3.8% (1)
Hnus, je mi blbě! 7.7% (2)

Komentáře

1 Kilek Kilek | Web | 23. června 2008 v 11:47 | Reagovat

Diky moc za tu rozhodcovskou drinu, Tome!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama