O přátelském sparringu se zbraněmi II

14. dubna 2008 v 21:02 | Mr.Tvola
Tohohle setkání bojovníků/šermířů z různých stylů jsem se zúčastnil již podruhé, tak něco stručného napíšu. Hlavně nečekejte, že tu budu psát o tom, jak to komu šlo, nebo který styl je lepší. Především o to tam nejde, navíc každý účastník sám ví jak mu to šlo a neúčastníkům do toho nic není. Aspoň budou mít šťouralové motivaci příště přijít taky :-)

Myšlenka uspořádat přátelský sparring se zbraněmi vznikla v loňském roce na diskusním serveru www.bojovaumeni.cz Drtivá většina diskuzí je tam celkem o ničem, lidé tam většinou využívají anonymního prostředí k provokování a psaní krávovin, ti další si tam přihřívají svojí polívčičku a zbytek řeší jestli je džudo lepší než karate :-) No sem tam se objeví nějaké zajímavé téma a občas i nějaká rozumná diskuze, jedna z těchto výjimečných vyústila k uspořádání prvního setkání, které pro nás uspořádal Hark v listopadu 2007 v Praze. Přišli tam lidé z evropského, japonského, filipínského a možná i dalšího boje a 2 celé dny se tloukli. Co jiného by člověk potřeboval ke štěstí
Byla to taková dobře spontánní akce, přišlo tam nakonec celkem asi 15 lidí. Byl to docela masakr, dva dny se intenzivně fajtilo vším možným, šinajema, kordama, různýma tyčema, nožema (cvičnýma), zkoušeli jsme různé chrániče, prostě různé způsoby sparringu s různými zbraněmi. Modřiny a jelita jsem měl po celém těle a pár dní sotva chodil, ale ostatní na tom byli stejně. Bylo to moc príma si vyzkoušet "to svoje" proti lidem co dělají "něco jiného". Byl to sekec mazec, navíc lidi, co tam přišli, byli fakt hodně v pohodě, tak jsme si pokecali a povyměňovali zkušenosti.
Kdo by si chtěl počíst něco o našem prvním setkání, tak koukněte na http://bojovaumeni.cz/bu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1894
Pravidla setkání jsou:
- Ucast je pouze pro lidi, co jiz maji nejake zkusenosti ze systematickeho vycviku (aby neprisli nejaci kydlici bez zvladnute kontroly zbrane)
- Ucastnici se musi tady prihlasit
- Nutnost je aktivni ucast (setkani neni cirkus pro divaky)
- Jde o pratelsky sparring, ne o honeni si ega.
Jak nemám rád, když někdo po netu píše, že ten evropský/japonský/janevimjakýdalší šerm nebo BU je napytel a nefunguje (protože tohle tam většinou píšou ignoranti, kteří nemají páru o čem mluví) tak jsem byl rád, že se mi potvrdilo, co jsem celou dobu tvrdil - tedy, že nezáleží na stylu ale na bojovníkovi.
Jelikož jsme se tam minule dohodli, že si to zopakujeme každý půlrok, tak se i stalo - předminulý víkend 5.4. - 6.4. došlo na další tlukot. Přišlo nás tam trochu méně, ale i tak jsme si zafajtili pěkně zvostra. Vzal jsem s sebou nejmenovaného kendistu, takže na mě nestála fronta jako minule a mohli jsme lépe rozložit síly a morálku soupeřů :-) Jako minule tam přišli kluci z evropského šermu (Mac, Pavel, Kewin), co dělají německou školu, byli tam místní Harkovi šermíři a také borec Chozé ze Slovenska, který dělá okinawské kobudó, především bojutsu. Chozé takticky přijel o den dříve a šel k nám do Kacubó na trénink Kendó. Nechtělo se mi věřit, že to nikdy nedělal, jak tvrdil, protože mu to šlo fakt dobře.
Nejvíc se bojovalo v sobotu, jelikož kluci z německé školy používají ke sparringu také šinaje a chrániče, tak jsme si zabojovali nejvíce asi tímto způsobem. Byla to príma konfrontace, donutilo mě to bojovat s co nejvíce otevřenou myslí, protože kluci samozřejmě provádějí věci, které jsem neznal nebo pro mě nezvyklým způsobem (bylo to asi samozřejmě vzájemné). Zjistil jsem, že v této situaci, kdy člověk jde do neznáma, je lepší všechno zjednodušit a soustředit se na práci s načasováním a vzdáleností, prostě být v pravý čas na pravém místě. Bylo príma, že šlo boj zastavit a nějakou techniku si nechat ukázat znova nebo si nějakou situaci rozebrat. Samozřejmě jsme používali každý jiné techniky, ale když rána dopadne, tak je cítit, bez ohledu který styl za tím stojí. A to je asi to, oč tam šlo. Byl jsem rád, že občas zafungovala i nějaká fajnovější technika, ale to samozřejmě padalo ze všech stran.
Kromě šinajů (tréninkových mečů z bambusových nebo karbon-plastových štěpin) jsme si zabojovali také s "bacátky" což jsou něco málo pod metr dlouhé trubky obalené molitanem a simulující tesák, nebo krátký meč. To byla velká legrace, protože to je něco s čím běžně netrénuji (je to moc krátký, haha). Jede se s tím děsně rychle, jakmile člověk něco trochu zvrtá, tak jí hnedka pěkně koupí. Také jsme zkoušeli Chozého dlouhé hole (to je zase moc dlouhý, asi 2 metry). Makačka na ruce a na úchop, zbraň má taky pekelnou setrvačnost. V neděli jsem s Harkem dostal další lekci s kovovými tesáky, šlo o takový lehký bezkontaktní až lehce kontaktní sparring (je to železný, jasný?), byl to super trénink na práci nohou a práci se vzdáleností. Snažil jsem se zvládnout úplně jinou práci zápěstím, než na co jsem byl zvyklý, ale samozřejmě to nebylo pořád ono :-) V neděli dorazil také Buff z filipínského boje. Jelikož nás tam bylo už poskrovnu, tak jsme si i něco ukázali z toho co děláme a pak jsme také ještě zabitvili se šinajema, Hark s Buffem dával ještě tesáky a kombinaci tesák + nůž, až jiskry lítaly.
Škoda, že jsme si nestihli zabojovat s kordama, jako minule. Ale snad příště :-)
Celkem to bylo moc príma setkání. Zase jsem byl samá modřina, ale naštěstí se tam nikomu nic vážnějšího nestalo a obešlo se to zaplaťpámbu bez zranění. Doufám, že příště to dopadne stejně. Moc se mi to líbilo, pomohlo mi to rozšířit si obzory a také potkat nové príma lidi.
Doufám, že příště tam přijde zase príma parta a taky doufám, že nás tam bude víc lidí z více stylů. Proto pokud tohle čtete a děláte nějaké bojové umění nebo bojový sport s chladnými zbraněmi, tak se nad tím zamyslete a zkuste přijít. Nejde tam o žádné dokazování si toho, kdo je tam nejlepší a mistr světa. Jde opravdu o přátelský sparring, jde o to si prostě zkusit co děláte proti někomu, co dělá něco jiného. A zkušenosti z toho jsou určitě přínosné pro všechny. Čím víc nás přijde příště z čím více různých stylů, tím lépe. Další akce bude na podzim, tak máte čas pouvažovat.
Mr.Tvola
P.S.: Tady jsou nějaké Chozého fotky, díky všem, že mi povolili je sem pro ilustraci dát.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Z Jirka Z | E-mail | 15. dubna 2008 v 21:35 | Reagovat

Jak čtu tak jen tiše závidím, opravdu to musela být bezva akce a zábava. Když to výjde tak na podzim zkusím přijet a sílet to s váma:)

2 Marek P Marek P | E-mail | Web | 21. července 2010 v 13:53 | Reagovat

Dobry napad, ak sa stretnu ludia ktori si nepotrebuju dokazovat aky su "machri" ale chcu si rozsirit svoje poznatky a skusenosti

3 AguirreAlicia AguirreAlicia | E-mail | Web | 19. července 2011 v 4:13 | Reagovat

All people deserve good life time and <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> or just bank loan would make it better. Because people's freedom relies on money state.

4 credit loans credit loans | E-mail | Web | 28. února 2012 v 22:45 | Reagovat

The business loans are useful for guys, which are willing to organize their company. As a fact, that's very easy to receive a short term loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama