Co je Kendó

3. dubna 2008 v 23:20 | Mr.Tvola
Když už tu o tom tolik píšu, tak by se možná hodilo pár informací o co vlastně jde

Kendó je japonské umění boje s mečem. Jeho počátky sahají do 12. století, kdy v Japonsku vznikla kasta bojovníků - samurajů. Umění boje s mečem, katanou, pro samuraje bylo privilegiem, ctností i podmínkou k přežití. Samurajové jej cvičili od ranného dětství po celý svůj život, u tehdejších mistrů se snažili dosáhnout dokonalosti své techniky. Tato se vyučovala především ve formě kata, tedy sestav, soubojů s předem stanovenými pohyby. Samurajové cvičili pomocí dřevěných nebo skutečných mečů, ale takový trénink byl nebezpečný a neumožňoval vedení seku nebo bodu na plný kontakt.
Po skončení období válek již nebylo tolik příležitostí k boji a někteří mistři začali mít názor, že pouhé cvičení kata pro výcvik nestačí. Od zhruba 17. století se začala v některých školách používat ochranná výstroj bógu a bambusový meč šinaj. Takto bylo možné provádět výcvik a simulovat souboj se skutečnými zbraněmi na plný kontakt bez rizika zranění. V polovině 19. století se zdokonalila výzbroj a výstroj do současné podoby. Po svržení šógunátu a přechodu na moderní společnost dochází k úpadku a poklesu zájmu o staré školy. Vznikla potřeba vytvořit nové standardní bojové umění meče, které by se vyučovalo na základních a středních školách (a potažmo i v celé veřejnosti) a přispívalo tak k fyzickému i duševním rozvoji dětí i dospělých. Komise mistrů ze starých škol tak sjednotila různé styly a školy a v letech 1910 - 1912 vytvořila standardizované bojové umění Kendó, které se ve společnosti brzy stalo velmi populární.

Moderní Kendó bychom mohli rozdělit do dvou oblastí:
- Šinaj Kendó, tedy cvičení boje s pomocí ochranné výstroje bógu a cvičným mečem šinajem. Obnáší to komplexní systém různých cvičení, především:
kihon (cvičení základů, postojů, přesunů apod.) a suburi (nacvičování seků do prázdna bez soupeře)
různé tréninkové plnokontaktní drily, jako sekvence útoků a technik
cvičení útočných a obranných technik
volný cvičný zapas
šiai (turnaje, soutěže)
další prvky a různá speciální cvičení
- Kendó kata, zjednodušeně nácvik pomocí simulovaného předepsaného souboje s pravými meči, nebo dřevěnými cvičnými bokkeny.
Obě části na sebe přirozeně navazují a tvoří ucelený systém. Kendó je dnes atraktivní směs starého i nového, je to jak tradiční bojové umění tak i moderní soutěžní disciplína.
Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama