Evropský šerm a japonské Kendó - 2. část

14. března 2008 v 0:30 | Mr.Tvola
Pokračování článku závěrečným srovnáním obou stylů.Srovnání

V obou stylech se projevil určitý odklon od reálné simulace souboje skutečnými zbraněmi, se zbraněmi sportovního šermu i šinajem v Kendó se občas provádějí techniky způosbem, které by se zbraněmi "ostrými" tímto způsobem provést efektivně nešly. V obou případech jsou zbraně mnohem lehčí a mají i lehce odlišný tvar, technika jejich použití je dnes už v některých případech jiná, než tomu bylo v minulosti, kdy se hlavním účelem bylo simulovat souboj skutečnou, tedy ostrou zbraní za účelem výcviku. V Kendó se podle mého názoru projevuje japonský přístup (toto je velké zobecnění, neplatí rozhodně pro všechny školy japonského šermu) k souboji mečem, kde se akcentuje útok provedený s plným nasazením, a svým postojem a pohyby balancuje útok a obranu. Proto se v moderním Kendó soutěží pouze o dva body a hodnotí se jen perfektně provedený zásah na místo, které by způsobilo smrt nebo vyřazení z boje. Evropský šerm má (podle mého názoru) spíše tendenci akcentovat vlastní přežítí a obranu, což je dáno například postojem, kdy šermíř stojí ke svému soupeři bokem a ve větší vzdálenosti, tak aby skýtal co nejmenší cíl. Ve sportovním šermu se útoky často provádějí i na místa, která by soupeře v reálnem boji pouze zranila a třeba ho ani okamžitě nevyřadila z boje. Co je v Kendó jiné než v šermu je snaha o zachování spojení kontaktního cvičení
s cvičnou zbraní a výstrojí s bojem s reálnou zbraní, a to především praktikováním kata s dřevěnými bokeny nebo pravými meči. Nic obdobného v evropském sportovním šermu není.

Etika, morálka a to ostatní...

Toto asi bude dost kontroverzní část. Kendó i šerm vycházejí z tradičních morálních hodnot. V šermu to jsou ideály rytířství, čest, odvaha, poctivost a fair play. Kendó má kořeny v samurajském kodexu bušidó. Dnešní Kendisté jsou vedeni k hodnotám jako je respekt, poctivost, trpělivost a silný duch (vůle, odvaha). Podle mého názoru a mých zkušeností se evropský šerm se během staletí narozdíl od Kendó poněkud odklonil od tradičních hodnot a často v touze po vítězství jsou tyto hodnoty pošlapávány. Zkrátka šerm je moderní sport se všemi nešvary, které se objevují u jiných sportů. Často se veškerá etiketa sestává z ledabylého mávnutí zbraní místo pozdravu. Běžné je, že po vyhraném zápasu vítěz vše odhodí a začne jásat a poražený někde kleje v ústraní, místo aby si poděkovali za zápas, stejně jako diskuze a hádky s rozhodčími, nebo nějaké jiné nevhodné projevy. Na olympiádě jsme viděli i šarvátky mezi závodníky, které musela řešit policie, že se soupeři ani nepozdraví, nebo si ani nepodají ruce po zápase, podvody s vybavením, doping a podobné věci, které by ještě na začátku dvacátého století byly zcela nepředstavitelné nebo jen velmi ojedinělé. V Kendó se velmi přísně dbá na etiketu, soupeři se vždy před i po utkání pozdraví (Kendó vždy končí i začíná rei , tedy pozdravem, projevem respektu). Velmi zřídka uvidíme nějaký přestupek proti správnému chování, závodníci se vzájemně respektují a chovají se k sobě slušně, to se týká jak akcí na špičkové mezinárodní úrovni i těch malých lokálních. Tradiční hodnoty jsou s člověkem svázány a ten by se měl tak chovat i mimo dódžó ve svém běžném životě. Nerad bych odsoudil šerm jako takový, spíše bych to uzavřel tím, že nešvary a nevhodné chování jsou u šermu mnohem běžnější než je tomu v Kendó, přestože samozřejmě většina šermířů vyznává čestný a férový boj a správné a slušné chování.

Závěr

Srovnáme-li historii a vývoj, je možné konstatovat, že evropský šerm je asi rozmanitější a proměnlivější. Existovala v něm celá řada různých druhů zbraní (mečů a podobných zbraní), technik a stylů, které vznikaly, transformovaly se i zanikaly, pod vlivem technického i civilizačního pokroku. Kendó (Kendžucu) se měnilo spíše méně, zbraně zůstávaly velmi dlouhou dobu (několik století) velmi podobné (samozřejmě i japonský meč se vyvíjel, ale určitě ne tolik pestře, jako meče evropské). Existovala a dodnes existuje samozřejmě celá škála škol s velmi různými styly, ale obecně bych řekl, že japonský šerm byl a dodnes je spíše konzervativní, kdežto evropský šerm byl a je spíše inventivní. Je to jen můj subjektivní názor, založený na mých subjektivních zkušenostech, prvky konzervatismu i invence samozřejmě naleznete v obojím.

Hlavní rozdíly mezi těmito dvěma styly, bych spatřoval v následujícím: Kendó je podle mého názoru především bojovým uměním, spíše než sportem (i když bych souhlasil, že se tak nějak blíží hranici obou pojmů). Jsou v něm sice zastoupeny sportovní aspekty (soutěže, snaha o zvyšování výkonnosti apod.), Kendó ale zůstává především tradiční záležitostí, kde soutěžení slouží spíše k výchově člověka a zlepšování jeho dovedností a znalostí prostřednictvím konfrontace, spíše než pro vítězství, slávu a sportovní úspěchy. Hlavní motivací je rozvíjet lidské schopnosti a vychovávat "dobrého člověka" v duchu filosofie budó. V tom je podle mého názoru hlavní odlišnost od sportovního šermu, kde je jako u jiných sportů hlavní snaha a motivace být úspěšným na soutěžním poli.

Dalším rozdílem je podle mého názoru to, že cvičení Kendó je rozvržené na celý lidský život od mládí až do třeba i velmi vysokého věku a v každé jeho fázi studium obnáší nové prvky a ideje. Tato myšlenka celoživotního studia a zdokonalování a zefektivňovaní myslím ve sportovním šermu také chybí (nebo rozhodně není tak běžná a praktikovaná jako v Kendó) - zde, podobně jako v jiných sportech zde i šermíři s nástupem vyššího věku ukončením soutěžení spíše prostě skončí, nebo přejdou na rekreační režim nebo začnou působit jako trenéři se snahou předat zkušenosti dál (ale už ne s hlavní motivací rozvíjet sám sebe dále) .

Oba styly v sobě mají velmi dlouhou tradici a jsou velmi propracované a systematické. Jde o velmi dynamickou tělesnou i duševní aktivitu komplexně rozvíjející člověka a jeho schopnosti a v obou případech je jejich praktikování velmi obohacující i zábavné. Šerm i Kendó jsou velmi krásná umění a obojí mohu jen doporučit.

Mr.Tvola
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí článek "Evropský šerm a japonské Kendó"

Super! 81.8% (27)
Docela dobré 9.1% (3)
Průměr 6.1% (2)
Nic moc... 0% (0)
Je to hrozný! 3% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama